Bartosz Gorczyca, kolejny pasjonat F1, który przelewa pasję na papier

W dzisiejszym świecie pełnym różnorodnych talentów i pasji, nieustannie odkrywamy fascynujących ludzi, którzy swoją wyjątkową energią przekształcają swoje zamiłowania w sztukę. Ostatnio mogliście poznać Martę i jej twórczość, a dziś Bartosz Gorczyca odpowie na kilka pytań o swojej pracy, Wielkopolanin o ogromnej pasji do Formuły 1, choć zaskakująco bez artystycznego wykształcenia. To prawdziwy samouk rysunku, który od kilku lat oddaje się sztuce tworzenia portretów i karykatur, wszystko rysowane przy użyciu jego prawej ręki. Przez jego pryzmat możemy zagłębić się w fascynujący świat rysunku i pasji, które prowadzą go do kreowania niezwykłych dzieł sztuki. Poznajmy bliżej historię Bartosza Gorczycy – artysty, który przelał swoją miłość do F1 na papier i nie tylko.

 1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z sztuką i co skłoniło Cię do tworzenia obrazów ?

Rysowałem od dziecka, pewnie jak większość dzieci. Okazało się, że jestem w tym dobry i rozwijałem się dalej. Zawsze było to jednak czymś w rodzaju hobby. Dopiero na przełomie 2019/2020 postanowiłem zacząć rysować za pieniądze a 7 miesięcy później rzuciłem etat i założyłem własną firmę, w której zajmuje się właśnie rysowaniem.

2. Czy istnieją konkretne chwile lub wydarzenia związane z Formułą 1, które stanowiły dla Ciebie inspirację do podjęcia się tego tematu w swojej sztuce?

Formułą 1 zacząłem interesować się pod koniec lat 90-tych. Wydarzeń więc od tego czasu było mnóstwo ale nie było jednego konkretnego. Moim pierwszym rysunkiem w tematyce F1 był portret ołówkiem Lewisa Hamiltona - tak po prostu dla siebie bez większych oczekiwań. Rysunek ten jednak kupiła ode mnie jego Mama po czym zamówiła jeszcze dwa takie, później narysowałem jeszcze jeden dla klienta z USA. Powstały więc cztery takie same oryginały. Postanowiłem więc, że od teraz oryginał powstawać będzie jeden a do dalszej sprzedaży pójdą kopie w limitowanych ilościach. Ten jeden portret i historia z nim związana sprawiły jednak, że Formuła 1 stała się jednym z głównych tematów mojej pracy i cały czas zwiększa się procentowy stosunek jej obecności w mojej działalności.

3. Jakie techniki artystyczne preferujesz w tworzeniu swoich dzieł z motoryzacją, aby oddać dynamikę i emocje tego świata?

W tej chwili w 90% jest to kolor, do którego używam Markerów - głównie jako „podkładu" a później już do wykończenia używam kredek, cienkopisów i akrylu. Są jednak klienci, którzy proszą o wykonanie rysunku ołówkiem i z takiej techniki też cały czas czerpię ogromną przyjemność.

4. Czy masz swoich ulubionych kierowców, zespoły lub pojazdy, które często pojawiają się w Twoich pracach, i dlaczego właśnie one?

Jeśli chodzi o ulubionych to oczywiście jest ich wielu i to nie tylko z Formuły 1 ale również z innych serii wyścigowych. Na wszystko jednak brakuje czasu - to klienci decydują o tym co powstanie następne stąd dużo w mojej ofercie jest Charlesa Leclerca, Maxa czy też Lewisa - ale bardzo mocno widać też jak bardzo zmieniają się sympatię wśród klientów co rzutuję później na to co jest zamawiane. Jeśli chodzi o auta natomiast - bardzo dużą popularnością cieszy się Mclaren MP4/4, który zresztą był moim pierwszym rysunkiem w kolorze - nakład sprzedał się już praktycznie w 75-80% jeśli chodzi o niektóry formaty.

5. Jakie są Twoje cele i plany związane z rozwojem swojej twórczości artystycznej, zwłaszcza w kontekście motoryzacji?

Planów na ten rok jest mnóstwo - nie chce ich jednak wszystkich zdradzać. Powiem tylko tyle, że zamierzam przynajmniej podwoić liczbę prac narysowanych w ciągu roku tak, żeby oferta kopii moich prac przede wszystkim była jak największa (kopie cieszą się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na bardziej przystępną cenę niż oryginał) i na pewno rozszerzenie oferty o inne serie wyścigowe - może też jakieś współprace? ;) wszystko będzie można śledzić na moich mediach społecznościowych i grupach na FB o tematyce F1.

6. Jakie reakcje otrzymałeś od społeczności zainteresowanej motoryzacją na Twoje dotychczasowe prace, i czy miały wpływ na rozwój Twojej kariery artystycznej?

Odpowiedzi na to pytanie już w sumie padły we wcześniejszych. Tak naprawdę właśnie „sukces" pierwszego małego portretu Lewisa skłonił mnie do tego, żeby pójść dalej w tą tematykę. Głównie to właśnie dzięki klientom, którzy zamawiają u mnie oryginalne prace i sami wybierają temat sprawia, że moja oferta i droga, którą podążam wygląda tak a nie inaczej. Pracę, które powstają z mojej inicjatywy to zaledwie 5% całości.

7. Czy współpracujesz z klientami, dostosowując swoje prace do ich preferencji, czy tworzysz głównie z własnej inicjatywy?

Tak jak wspomniałem wcześniej - moja inicjatywa to jakieś 5% całości natomiast jeśli chodzi o klientów to oczywiście zawsze doradzam lub odradzam - staram się nakierować na coś co będzie fajnie wyglądać - nie każdy rysunek ze świetnego zdjęcia jest tak samo świetny - czasem zdjęcie bez wyrazu sprawia, że rysunek wygląda genialnie - tak to się po prostu dzieje - ja już to widzę - klienci często nie - tak więc głównie chodzi bardziej o konsultacje i doradztwo.

8. Jaka jest dla Ciebie najważniejsza wartość, którą chciałbyś przekazać poprzez swoje dzieła?

Myślę, że to klienci wnoszą w moją pracę największą wartość - ich podekscytowanie , emocje i reakcja na końcowy efekt to coś niesamowitego - jest to dla mnie ogromną satysfakcja i to naprawdę mi wystarczy. Dostaję też sporo sygnałów od ludzi, że pokazuje im, że można robić to co się kocha i jeszcze z tego żyć. Tak naprawdę dzięki temu nie czuję się jakbym pracował. Kolejna sprawa to oddanie pasji jaką jest Formuła 1 - niewiarygodne jest to jak wiele osób kocha ten sport.

9. Czy oprócz motoryzacji istnieją inne tematy, które eksplorujesz w swojej sztuce, czy Formuła 1 pozostanie Twoim głównym obszarem twórczości?

Na tym etapie mojej „kariery" twórczej powiem, że chciałbym by Formuła 1 co raz bardziej stawała się moim głównym obszarem twórczości - tendencja już bardzo mocno się zmieniła - mam nadzieję, że kierunek jaki obrałem jest dobry i plany, które mam uda się w pełni zrealizować. Cały czas jednak można zamawiać u mnie portrety o innej tematyce niż F1 na różnego rodzaju okazje ;)

10. Jakie rady miałbyś dla młodych artystów zainteresowanych tworzeniem takich obrazów?

Przede wszystkim by rysować i nie zrażać się efektami, które nas na początku nie satysfakcjonują. Praktyka przede wszystkim ale też chęć rozwoju, ciekawość innych - umiejętność obserwacji. Nie ma nic za darmo i nie ma nic na gotowo tak więc przede wszystkim wytrwałość i chęć rozwoju.

Tutaj znajdziecie prace i kontakt do Bartosza.

Aby wyświetlić dwie obrazy w jednym rzędzie, możesz użyć elementów HTML i CSS, takich jak flexbox. Poniżej znajdziesz zmodyfikowany kod, który umożliwi wyświetlanie dwóch obrazów w jednym rzędzie i kolejnych dwóch poniżej:

Facebook: Facebook

Instagram: Instagram

Strona: https://bgorczycadrawing.pl/

Sklep Etsy: https://bgorczyca.etsy.com