Tor Zandvoort w Holandii

 

Circuit Zandvoort
Pierwsze Grand Prix 1952
Liczba okrążeń 72
Długość toru 4.259 km
Dystans wyścigu 306.587 km
Rekord okrążenia 1:11.097 (Lewis Hamilton, 2021)

Kiedy zbudowano tor?

Podobnie jak Silverstone, Zandvoort został po raz pierwszy otwarty w 1948 roku, w ramach fali powojennego entuzjazmu dla sportów motorowych, która przetoczyła się przez Europę. Pierwotnie składający się z mieszanki stałego toru i dróg publicznych, które wiły się przez piaszczyste wydmy kurortu Zandvoort, holenderski Automobile Racing Club - który zainicjował plany budowy toru - sprowadził zwycięzcę Le Mans z 1927 roku, Sammy'ego Davisa, aby skonsultował układ oryginalnego 4,2-kilometrowego toru.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Formuła 1 pojawiła się na holenderskich wydmach w 1952 roku, a Alberto Ascari zdominował wyścig, prowadząc do domu 1-2-3 dla Ferrari. Formuła 1 ścigała się na tym torze do 1985 roku - zanim w 2019 roku ogłoszono, że mistrzostwa powrócą do Zandvoort w 2020 roku, po 35-letniej przerwie. Pandemia Covid-19 oznaczała, że było to 36 lat i data 2021.

Jaki jest ten tor?

"Naprawdę szybki", "dość szalony", "zwariowany" i "oldschoolowy" to słowa używane przez obecnych kierowców F1, gdy zostali poproszeni o opisanie toru Zandvoort, z którym wielu z nich miało do czynienia w czasach juniorskich. Do tej listy dodalibyśmy jeszcze "pofałdowany". Tor Zandvoort wije się i przepływa przez wydmy, tworząc wrażenie kolejki górskiej podczas okrążenia. I chociaż tor został zmodernizowany na czas ostatniego powrotu F1 - w tym zwiększenie kąta nachylenia na słynnym zakręcie Tarzan do 18 stopni, które jest rekordem Indianapolis Motor Speedway - Zandvoort pozostaje prawdziwym, wymagającym torem dla kierowców.

Dlaczego warto pojechać?

Zandvoort łączy w sobie wiele kuszących cech dla fanów F1. Jest to historyczny tor, który pojawił się w filmie Grand Prix Johna Frankenheimera i był sceną wielu wspaniałych momentów F1 na przestrzeni lat (trójkołowe okrążenie Gillesa Villeneuve'a, ktoś?). Jest też atmosfera, która z Maxem Verstappenem na starcie zawsze będzie elektryczna i zdecydowanie pomarańczowa. No i jest jeszcze lokalizacja przy plaży, zaledwie 30 minut jazdy pociągiem poza Amsterdam. Czego tu nie kochać?

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Zalecamy wybranie się na pierwszy zakręt na Tarzan lub na jeden z zakrętów na Arie Luyendijkbocht - ostatni zakręt na torze - lub Hugenholtzbocht. Na powrót F1 w 2021 r. ten ostatni zakręt został zarówno poszerzony, jak i pochylony w zakręt paraboliczny, aby umożliwić samochodom jazdę obok siebie i z tą samą prędkością. Ekscytujące to mało powiedziane...

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj