Tor Gilles-Villeneuve w Kanadzie

Circuit Gilles-Villeneuve
Pierwsze Grand Prix 1978
Liczba okrążeń 70
Długość toru 4.361 km
Długość wyścigu 305.27 km
Rekord okrążenia 1:13.078 Valtteri Bottas (2019)

Kiedy zbudowano tor?
Stworzona przez człowieka wyspa Notre Dame na środku Rzeki Świętego Wawrzyńca została stworzona na potrzeby Światowych Targów Expo 67 w 1967 roku. Gdy wystawa i Letnie Igrzyska Olimpijskie w Montrealu w 1976 roku opuściły miasto, sprytni ludzie postanowili stworzyć tor wyścigowy z dróg na wyspie. W ten sposób powstał Circuit Ile Notre-Dame.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?
Ponieważ Grand Prix Kanady przez wiele lat w latach 60. i 70. poszukiwało stałej siedziby, Circuit Ile Notre-Dame po raz pierwszy gościł wyścig w 1978 roku. Jak przystało, Gilles Villeneuve odniósł swoje dziewicze zwycięstwo na torze, który ostatecznie nosił jego imię.

Jaki jest ten tor?
Szybki tor o niskiej sile docisku jest jednym z ulubionych torów kierowców. Tor jest dość stop-startowy, z wieloma mocno hamującymi szykanami i słynną spinką do włosów, aby kotwice mocno pracowały. Jednak poza zakrętami tor jest szybki i płynny, a najbardziej kultowy element toru znajduje się na końcu okrążenia: Ściana Mistrzów, tak zwana po wycieczkach do niej Damona Hilla, Jacquesa Villeneuve'a i Michaela Schumachera podczas weekendu Grand Prix Kanady w 1999 roku.

Dlaczego warto?
Montreal naprawdę przeżywa weekend Grand Prix, a urocze miasto zamienia się w imprezowe miasto kochające F1 w tygodniu poprzedzającym wyścig. W przypadku samego Grand Prix, zielone otoczenie sprawia, że Circuit Gilles-Villeneuve jest jednym z najbardziej wyluzowanych obiektów Formuły 1.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?
Musi to być jedna z trybun 15, 21 lub 24, trzy, które otaczają zakręt. Tworzy to prawdziwą amfiteatralną atmosferę, a także pozwala zobaczyć wszystkie wyprzedzania na zakrętach.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj