Jak Formuła 1 kształtuje przyszłość telewizji 8K


Formuła 1, zawsze stara się być na czele wyścigu technologii, nie tylko na torze ale też w dziedzinie transmisji telewizyjnej. Zmiana z wysokiej rozdzielczości FullHD na ultra-wysokiej rozdzielczości 4K nastąpiła w 2017 roku, a teraz, we współpracy z Oficjalnym Dostawcą Łączności Tata Communications, przygotowuje się do standardu przemysłowego następnej generacji - 8K.

Krok w kierunku jasnej przyszłości

Nowy obraz będzie cztery razy wyraźniejsze niż obecne transmisje F1, stanowiąc krok naprzód w poszukiwaniu doskonałości. Dhaval Ponda, Wiceprezes i Globalny Kierownik Działu Mediów i Rozrywki w Tata Communications, twierdzi, że 8K to przyszłość. "Dla obecnej generacji, która przyzwyczaiła się do 4K, 8K naprawdę oferuje detale i wyższy poziom jakości." Chociaż prawdę mówiąc jeśli na telewizorze obecnie mamy 4K i ten telewizor ma powiedzmy 65 cali, to musimy siedzieć w odległości 2 metrów, żeby zobaczyć różnicę. Oznacza to, że do 8K musimy mieć już naprawdę duży telewizor. Nie wspominając już o tym, że obecnie nawet nie wszystkie kanały telewizyjne i stremingi oferują 4K, a co dopiero 8K.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że Formula 1 mówi już o 8K, a w Polsce nie można oglądać wyścigów nawet w 4K tylko maksymalnie w FullHD od kiedy transmisje są na VIAplay. Poprzedni dostawca Eleven Sports oferował dostęp w 4K, a co ciekawe nawet F1 TV, czyli oficjalny streaming Formuly 1 przez internet obecnie nie jest dostępny w takiej jakości, więc o czym my tu mówimy.

FOM wyznacza trzy kluczowe etapy, które trzeba przejść, aby F1 przeniosła się do ery transmisji 8K. Pierwszym jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury cyfrowej, związanej z inwestycjami w technologie przyszłości. Drugi etap to współpraca z partnerami technologicznymi w celu stworzenia ekosystemu 8K. Ostatecznym krokiem jest dostępność telewizorów 8K w przystępnej cenie dla konsumentów.

Doskonalenie jakości oglądania to nie wszystko

Poprawa dla widza F1 w domu to nie tylko lepsze obrazy. Istotną poprawą jest również redukcja opóźnień. Firma Tata bada metody skrócenia opóźnienia, aby obrazy na ekranie TV były możliwie bliskie transmisji na żywo. 

Jeśli uda się zniwelować opóźnienia, można zacząć myśleć o synchronizacji. Co to oznacza? Obecnie fani oglądający z różnych miejsc transmisje mogą oglądać to samo wydarzenie, ale nie oglądają tego samego momentu. Wszyscy pewnie wiecie jak to czasami sąsiad już krzyczy, że jego ulubiona drużyna zdobyła gola. 

Źródło

Pytania do artykułu:

1. Jakie są kluczowe etapy, które Formuła 1 musi przejść, aby wprowadzić transmisje w jakości 8K?

2. Dlaczego Dhaval Ponda uważa, że 8K to przyszłość, mimo obecnej jakości transmisji?

3. Jak Tata Communications dąży do skrócenia opóźnień w transmisji, aby zapewnić bardziej zbliżoną do na żywo jakość?

4. Jakie korzyści dla widza F1 przyniesie synchronizacja treści na różnych ekranach?

5. Jakie wyzwania stoją obecnie przed transmisją Viaplay w Polsce, związane z jakością obrazu?