Obrażanie FIA zakazane

FIA rozszerzyła zakres przepisów dotycząchce "nieprawidłowego zachowania", do którego ich zdaniem coraz częściej dochodzi w Formule 1. Nie podoba im się jak między innymi kierowcy w team radio obrażają sędziów gdy nie zgadzają się z ich decyzjami. Teraz kary finansowe będą większe.

FIA wprowadziła nowe ograniczenia i zmodyfikowała obszary swojego Międzynarodowego Kodeksu Sportowego na rok 2024.

Kodeks określa podstawowe zasady i procedury stanowiące podstawę dla reguł i przepisów wszystkich krajowych i międzynarodowych zawodów motorowych, które podlegają jej zarządowi.

Najnowsza edycja kodeksu, obowiązująca od 1 stycznia 2024 roku, zawiera kilka zmian, które wpłyną na Formułę 1 i inne ważne mistrzostwa.

Kluczowa zmiana dotyczy kontrowersyjnego artykułu 12.2.1 (k), który wcześniej zakazywał "nieprawidłowych zachowań" uczestników wobec "urzędników", "członków personelu FIA", "organizatorów lub promotorów", "urzędników kontroli antydopingowej" i innych. Chociaż oddzielony od artykułu 12.2.1 (f), który zabrania "słów, czynów lub pism, które spowodowały moralną krzywdę lub stratę dla FIA, jej organów, członków lub wykonawczych urzędników", artykuł 12.2.1 (k) był wielokrotnie przywoływany w Formule 1 w ciągu ostatnich trzech sezonów.

W 2024 roku artykuł 12.2.1 (k) po prostu stwierdza, że "każde takie zachowanie" będzie uważane za naruszenie przepisu.

FIA również zwiększyła maksymalną karę, jaką jej sędziowie mogą nałożyć na uczestników za naruszenie przepisów. Poprzednio ograniczona do 250 000 euro maksymalna kara w Formule 1 wzrośnie czterokrotnie, do 1 miliona euro. Dla innych mistrzostw świata, takich jak Formuła E, Mistrzostwa Świata Endurance czy Mistrzostwa Świata WRC, maksymalna kara wzrośnie trzykrotnie, do 750 000 euro podczas gdy mistrzostwa FIA, takie jak Formuła 2 i Formuła 3, zobaczą podwojenie maksymalnej kary do 500 000 euro.

Po kontrowersyjnych incydentach związanych z używaniem rac przez kibiców na trybunach podczas Grand Prix Austrii i Holandii w ostatnich latach, posiadanie i używanie "produktów pirotechnicznych" – definiowanych jako "w tym, lecz nie ograniczając się do rac, bomb dymnych i fajerwerków" – jest zakazane na zawodach FIA przez uczestników imprezy "chyba że autoryzowane pisemnie przez FIA".

W innych zmianach termin na złożenie wniosku o Prawo do Recenzji przez uczestników zawodów FIA został skrócony z 14 dni kalendarzowych do 96 godzin od zakończenia zawodów. Kodeks Sportowy Międzynarodowy formalnie obejmuje teraz wszystkie zawody esportowe zorganizowane przez ten organ.