Zapowiedź GP Singapuru 2019

Dwunasty raz zawodnicy będą się ścigać w ten weekend w Singapurze. Właśnie tutaj, na torze ulicznym Marina Bay odbył się pierwszy nocny wyścig Formuły 1 w historii. Wygrał go Fernando Alonso, choć trzeba wspomnieć, że w kontrowersyjnych okolicznościach.

Godziny rozgrywania poszczególnych sesji (czasu polskiego)

Piątek:
1 trening 10:30
2 trening 14:30
Sobota:
3 trening 12:00
kwalifikacje 15:00
Niedziela:
wyścig 14:10

Co roku na torze przynajmniej raz pojawia się samochód bezpieczeństwa. Wyjeżdżał tu już 18 razy, więc możemy spodziewać się, że w tym roku również dotrzyma on tej tradycji. Tor ten wykorzystywany jest tylko raz w roku, więc mocno ewoluuje w trakcie weekendu. Często dochodzi tu do awarii mechanicznych z powodu wysokich temperatur i wysokiej wilgotności

W dwóch ostatnich wyścigach Ferrari dominowało na długich prostych. Mocno pomagała im obecnie najmocniejsza jednostka napędowa w stawce. Tutaj tor to głównie zakręty i krótkie proste. Tutaj mocniejsze zawsze były Red Bulle i w ostatnich latach Mercedes.

Tylko czterech kierowców odnosiło tutaj zwycięstwa. Cztery razy wygrywali tu Lewis Hamilton i Sebastian Vettel, dwukrotnie Fernando Alonso i jeden raz Nico Rosberg w 2016 roku.

W zeszłym sezonie Ferrari wydawało się być tutaj faworytem do zwycięstwa, ale niesamowite okrążenie Lewisa w kwalifikacjach pozbawiło ich złudzeń. Rok wcześniej doszło do pamiętnej kolizji, w której brali udział Verstappen i obaj kierowcy Ferrari, Vettel oraz Raikkonen.

W 2016 jak już wcześniej wspomniałem, wygrał Rosberg i dzięki temu powiększył swoje szanse na tytuł w tamtym roku. Rok wcześniej na torze w trakcie wyścigu pojawił się jakiś szalony fan, ale na szczęście nim mu się nie stało. Hamilton nie ukończył tego wyścigu, a zwyciężył Vettel.

Tor w Singapurze przez wszystkie lata ulegał pewnym zmianom, ale ogólny jego przebieg jest taki sam. To może się zmienić już za trzy lata. Jeżeli plany modernizacji pływającej platformy zostaną dotrzymane, to na początku 2022 roku zostanie ona wyburzona, a budowa ma potrwać do 2025 roku. Wpływa to bezpośrednio na tor Formuły 1 i odcinek od zakrętu 16 do 19 zostanie prawdopodobnie usunięty i zastąpiony prostą.