Ricciardo ma ambitne cele w tym sezonie

Daniel Ricciardo

Daniel Ricciardo z RB uważa, że zespół będzie osiągać dużo lepsze wyniki niż w poprzednim sezonie, już od samego początku roku.

Zespół, który startował jako AlphaTauri w ubiegłym roku, silniej opiera się na projektach zespołu Red Bull po rebrandingu na sezon 2024. RB zaprezentował swój nowy bolid, RB01, w Las Vegas wczoraj.

Ricciardo wchodzi w swój pierwszy pełny sezon od czasu jazdy dla McLarena w 2022 roku. Wrócił do F1 w drugiej połowie ubiegłego roku z obecnym zespołem i twierdzi, że poczynili oni postępy w miarę trwania sezonu.

„Sposób, w jaki rozwijaliśmy bolid pod koniec zeszłego sezonu, na pewno znaleźliśmy pewne rzeczy, które moim zdaniem na początku działały naprawdę dobrze dla mnie, a następnie Yuki [Tsunoda] także znalazł w tym swoje mocne strony związane ze stylem jazdy, oczywiście osiągając dobry rezultat w Abu Zabi” - powiedział oficjalnemu kanałowi F1. - „Mamy wiele powodów do optymizmu”.

Oprócz najnowszej zmiany wizerunkowej, RB dokonało również kilku istotnych zmian personalnych. Peter Bayer został CEO zespołu w zeszłym roku, Laurent Mekies został szefem zespołu na początku sezonu, a zespół pozyskał byłego dyrektora sportowego Alpine, Alana Permane, oraz Tima Gossa z FIA, aby wzmocnić swoje kierownictwo.

Ricciardo powiedział, że to część nowej ery dla zespołu, który teraz ma być bardziej konkurencyjny we własnym zakresie niż jedynie miejscem szkoleniowym dla młodych kierowców Red Bulla. 

„Mamy dużo nowego personelu, kilku dużych partnerów wchodzi do gry” - powiedział. - „Oczywiście zespół zawsze brał siebie poważnie, ale mam wrażenie, że teraz idziemy o krok dalej. To już nie tylko platforma dla Red Bull Racing. To czas dla nas, aby walczyć z przodu.”

„Oczywiście, rozmawiasz w zespole, niektórzy ludzie są zmotywowani i optymistyczni, a inni mówią 'poczekajmy, aż to dostaniemy na torze'. Nigdy nie wiesz. I to prawda. Nawet gdyby zespół był bardzo podekscytowany, ja bym powiedział, chłopaki, poczekajmy, aż pojawimy się na torze w Bahrajnie.”

„Ale podoba mi się to, co się stało, zmiany, które miały miejsce. Mam wrażenie, że coś jest inne w zespole, myślenie jest trochę inne. Trochę jak punkt do udowodnienia, powiedziałbym”.

Ricciardo zdobył najlepszy wynik zespołu w zeszłym sezonie, zajmując siódme miejsce w Grand Prix Meksyku. Uważa, że zespół może celować w lepsze wyniki już na początku tego roku.

„Powiedziałbym, że celowanie w pierwszą piątkę na pewno powinno być naszym celem, a jeśli osiągniemy tę pozycję, to może pojawią się miejsca na podium” - powiedział. - „Oczywiście chcemy zwycięstw, ale myślę, że zrobiliśmy krok w zeszłym roku, zróbmy jeszcze kilka kroków. Ale czy sądzę, że wyniki w pierwszej piątce są możliwe i mogą być osiągane już w pierwszej połowie sezonu? Chciałbym myśleć, że tak, absolutnie”.

Zdjęcie: Red Bull Content Pool