Książki na prezent dla Fana Formuły 1


Każda okazja jest dobra na zakup książki jako prezentu dla fana Formuły 1. Poniżej lista książek, które w ostatnim czasie zostały wydane w Polsce i warto je przeczytać. F1 Fan Klub był patronem medialnym prawie wszystkich tych książek i możecie moje logo znaleźć na ich okładce.

Poniżej znajdziecie linki do zakupu książek w formie papierowej, jak i elektronicznej.
 
Formuła 1. Ilustrowana historia królowej motorsportu
Kompleksowo ujęta historia najbardziej prestiżowej serii wyścigów samochodowych na świecie. Maurice Hamilton, uznany i nagradzany dziennikarz, stworzył kompletną kronikę F1®, która przedstawia ponad 70 lat zaciętej rywalizacji. Sięgnij po album, dzięki któremu zapoznasz się z największymi dokonaniami technicznymi i poznasz kierowców oraz konstruktorów, którzy na stałe zmienili oblicze tego sportu. 


Surviving to Drive. Życie dla jazdy
Rok z życia szefa zespołu F1 autorstwa Günthera Steinera. To niezwykła pozycja, która zabiera nas za kulisy jednego z najbardziej emocjonujących i wymagających sportów na świecie.
Günther Steiner to postać znana każdemu, kto oglądał serial dokumentalny Netflixa Formuła 1: Jazda o życie. Jego charyzma, bezpośredniość i cięty język sprawiły, że stał się ulubieńcem widzów i mediów. W tej książce Steiner opowiada o swojej pracy jako szef zespołu Haas w sezonie 2022, który był pełen wyzwań, sukcesów i porażek.

 

Kimi Raikkonen

Fiński kierowca zawsze słynął z niechęci do mediów. Właśnie dlatego bliska relacja Heikkiego Kulty z Kimim Räikkönenem sprawia, że ta książka jest wyjątkowa. Mistrz świata z 2007 roku od początku swojej kariery nauczył się ufać Kulcie, dzięki czemu wytworzyło się między nimi zawodowe porozumienie. Ale także prawdziwa przyjaźń. Jedyna w sowim rodzaju biografia przybliża czytelników do wybitnego sportowca i daje wyjątkową perspektywę, jakiej nie mógłby stworzyć nikt inny. Zabiera nas w podróż przez wyścigi, życie rodzinne i wszystko, co mieści się pomiędzy nimi.

Lewis Hamilton - biografia

Oto historia niekwestionowanego mistrza, który przemienił swe chłopięce marzenia w rzeczywistość. Idola milionów, który dzięki ogromnemu wysiłkowi, tytanicznej pracy i niesamowitemu talentowi w Formule 1 osiągnął wszystko. Książka Franka Worralla opisuje karierę Lewisa Hamiltona – od szalonego debiutanckiego sezonu, w którym utalentowany Brytyjczyk utarł nosa ówczesnemu mistrzowi Fernandowi Alonso, przez wściekłą rywalizację z Sebastianem Vettelem, aż po obecne wyścigi, gdy jego największym rywalem jest Max Verstappen. Prawdziwa gratka dla fanów Lewisa Hamiltona i Formuły 1, a także dla wszystkich zainteresowanych niesamowitymi historiami ze świata sportu.
Szybko, Szybciej, najszybciej - Mikołaj Sokół

Najpiękniejsze historie ze świata Formuły 1. Wycieczka w przeszłość, która zaczyna się od czasów Giuseppe Fariny i Juana Manuela Fangio, zahacza o Roberta Kubicę, a kończy na rywalizacji Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena. O historii F1 opowiada jeden z najlepszych dziennikarzy motorsportu – Mikołaj Sokół, który z bliska przyglądał się niemal 200 wyścigom Grand Prix Formuły 1.

Informacje o najciekawszych zawodach przeplatane są tu bogatymi fotorelacjami, których jednym z autorów jest właśnie Mikołaj Sokół. Punktem wyjścia do wielu opowieści są pojedyncze Grand Prix, które – jak się później okazywało – miały kluczowy wpływ na cały sezon, a nawet i kolejne lata!

W Szybko, szybciej, najszybciej nie brakuje też polskiego wątku. Robert Kubica na zawsze zapisał się w historii Formuły 1, reprezentując barwy BMW Sauber, Renault, Williams Racing czy Alfa Romeo Racing Team. A po przeczytaniu tej lektury dowiesz się, czy Polak miał szansę zostać mistrzem świata F1.
 


Jeden z najwybitniejszych kierowców w historii Formuły 1, a po zakończeniu kariery – prężny biznesmen i współpracownik czołowych ekip. Niki Lauda to postać, obok której nie można przejść obojętnie.

  „Niki Lauda. Naznaczony” Autor: Maurice Hamilton Premiera: 12.11.2020 Liczba stron: 448
Życie na maksa. Autobiografia Jensona Buttona
Po zakończeniu swojej kariery w Formule 1 Jenson napisał książkę, w której opowiada o swojej drodze do mistrzostwa świata. Możemy poznać wiele szczegółów z jego życia prywatnego, dzieciństwa, początków kariery w sportach motorowych, a także startów w Formule 1.

Tytuł polski: Życie na maksa. Autobiografia, Tytuł oryginału: Life to the Limit. My Autobiography, Autor: Jenson Button, Rok polskiego wydania: 2018, Liczba stron: 456, Wydawnictwo Insignis


Max Verstappen biografia
Max. Nowy król Formuły 1 to biografia napisana przez czołowego holenderskiego dziennikarza sportowego, specjalisty od F1. Książka ta analizuje niezwykłą drogę Maxa do światowej sławy, szczegółowo przedstawia każdy etap jego kariery, a także zapewnia wgląd w jego charakter i niebywały talent. Idealna pozycja dla fanów Maxa Verstappena i Formuły 1, a także dla wszystkich zainteresowanych niesamowitymi historiami ze świata sportu.
Mark Webber. Moja Formuła 1. Autobiografia
Kolejna autobiografia kierowcy. Mark Webber skupił się na swojej drodze do Formuły 1, pojedynkach z Sebastianem Vettelem i szczegółowo opisuje tu wiele kontrowersji związanych z tym sportem.

Tytuł polski: Mark Webber. Moja Formuła 1. Autobiografia, Tytuł oryginału: Aussie Grit: My Formula One Journey, Autor: Mark Webber, Rok polskiego wydania: 2016, Liczba stron: 336 tekst i 8 zdjęcia, Wydawnictwo SQN

Wieczny Ayrton Senna
Zapewne większość z was zna historię Ayrtona Senny, ale podczas lektury tej książki poznamy wiele szczegółów z życia Brazylijczyka zarówno osobistego, jak i te dotyczące jego kariery. Nie brakuje w niej także krytycznego spojrzenia na pewne wydarzenia.

Tytuł polski: Wieczny Ayrton Senna, Tytuł oryginału: The Death of Ayrton Senna, Autor: Richard Williams, Rok polskiego wydania: 2017, Liczba stron: 288 tekst i 8 zdjęcia, Wydawnictwo SQN

Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1
Adam Parr i Ross Brawn opowiadają o strategii i biznesie związanym z Formułą 1. Ten drugi otwiera się na wiele kwestii związanych z tym, jak prowadził poszczególne zespoły, czy jak przebiegały zakulisowe rozgrywki.

Tytuł polski: Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1, Tytuł oryginału: Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One, Autorzy: Ross Brawn i Adam Parr, Rok polskiego wydania: 2017, Liczba stron: 320 tekst i 16 zdjęcia, Wydawnictwo SQN


Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji
Mechanik zespołu McLaren w swojej autobiografii w większości skupia się na swojej pracy w Formule 1. Jego książka jest wyjątkowa, bo znajduje się w niej mnóstwo zakulisowych opowieści z padoku.

Tytuł polski: Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji, Tytuł oryginału: The Mechanic: The Secret World of the F1 Pitlane, Autor: Marc “Elvis” Priestley, Rok polskiego wydania: 2018, Liczba stron: 320 – tekst i 8 – zdjęcia, Wydawnictwo SQN

Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello
W książce nie brakuje ciekawostek o kierowcach F1, czy związków Enzo Ferrariego ze znanymi osobami spoza sportu. Miał on wyjątkowy charakter, co udało się uchwycić i przedstawić w tej książce.

Tytuł polski: Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello, Tytuł oryginału: Mio padre Enzo: Dialoghi su un grande italiano del Novecento, Autorzy: Piero Ferrari i Leo Turrini, Rok polskiego wydania: 2018, Liczba stron: 256, Wydawnictwo SQN

Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1
David Coulthard po zakończeniu kariery w F1 odniósł duży sukces w biznesie i dlatego postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami z szerszą grupą odbiorców.

Tytuł polski: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1, Tytuł oryginału: The Winning Formula: Leadership, Strategy and Motivation The F1 Way, Autor: David Coulthard, Rok polskiego wydania: 2019, Liczba stron: 256, Wydawnictwo Studio EMKA


Kimi Raikkonen, jakiego nie znamy
Autor nie zna się na Formule 1. Współpracował z Kimim Raikkonenen pisząć to książke i na pewno każdy, znajdzie tam wiele ciekawostek dla siebie.

Tytuł polski: Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy, Tytuł oryginału: Tuntematon Kimi Räikkönen, Autor: Kari Hotakainen, Rok polskiego wydania: 2019, Liczba stron: 272, Wydawnictwo Zysk i S-ka


Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie
Jedna z lepszych książek o Formule 1, w której znajdziecie opisy najlepszych wyścigów w historii Grand Prix Monaco.

Tytuł polski: Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie, Tytuł oryginału: Monaco: Inside F1’s Greatest Race, Autor: Malcolm Folley, Rok polskiego wydania: 2019 rok, Liczba stron: 304, Wydawnictwo ArenaAutobiografia Niki Laudy 
Nawet osoby zupełnie nieobeznane z Formułą 1 słyszały o jego wypadku na Nürburgringu w 1976 roku. Wyciągnięto go wtedy z płonącego wraku Ferrari w stanie tak opłakanym, że ksiądz udzielił mu sakramentu namaszczenia. Po 33 dniach wrócił do ścigania na Monzy. Rany mu krwawiły, nie miał też powiek. Był przerażony. Rok później odzyskał tytuł mistrza świata. Pod koniec czerwca tego roku na polskim rynku nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się oficjalna biografia legendarnego kierowcy zatytułowana „Niki Lauda. Do piekła i z powrotem”. Książka została zaktualizowana po śmierci tego wybitnego kierowcy w 2019 roku.