Lewis Hamilton nie lubi testów F1

Lewis Hamilton zdradził, że tak bardzo nie lubi testów, że przynajmniej raz w swojej karierze w Formule 1 udawał chorobę, aby uniknąć obowiązków związanych z jazdą.

Brytyjczyk nigdy nie ukrywał, jak mało ceni sobie testy, które obecnie są znacznie bardziej ograniczone niż w 2007 roku, gdy zadebiutował w F1. Obecnie kierowcy wyścigowi zazwyczaj pojawiają się tylko podczas oficjalnych testów, podczas gdy kierowcy testowi i młodzi są powoływani na prywatne dni testowe.

W trakcie podsumowania sezonu w siedzibie Mercedesa w Brackley, Hamilton wspólnie z szefem zespołu Totem Wolffem i kierowcą rezerwowym Mickiem Schumacherem dowiedział się, że jego partner z zespołu, George Russell, jest chory. Wolff powiedział zgromadzonej publiczności: "George jest naprawdę chory" i nie udaje, że jest chory, gdy nim nie jest.

"Zastanawiałem się," przyznał Hamilton. "W przeszłości zrobiłem to, żeby uniknąć dni testowych, bo generalnie nie lubię testów. Więc wczoraj, gdy usłyszałem, że jest chory, pomyślałem: 'ah, przebił mnie, poszedł na inny poziom'."

Chociaż Hamilton nie ujawnił więcej szczegółów dotyczących swojej absencji z testu, wcześniej zdarzało mu się opuszczać jazdę z powodu choroby. W 2015 roku opuścił dzień jazd na torze Circuit de Catalunya w Hiszpanii z powodu choroby, zastępując go wówczas kierowca testowy Pascal Werhlein. Hamilton wrócił do kokpitu, odnosząc sukces i zdobywając mistrzostwo świata w tym samym roku.

Kierowca Mercedesa opuścił także Grand Prix Sakhir w 2020 roku po złapaniu COVID-19. Wtedy przepisy F1 i międzynarodowe zasady podróżowania wymagały od niego izolacji po pozytywnym wyniku testu na chorobę, co wykluczyło go z udziału w wyścigu w Bahrajnie. Wrócił on na tor tydzień później w Abu Dhabi. W kolejnym roku Hamilton ujawnił, że nadal boryka się z objawami COVID.

W 2017 roku Hamilton przeszedł na dietę roślinną, której przypisuje poprawę zdrowia i pomaganie mu w radzeniu sobie z wydłużającym się sezonem F1. 

Najczęściej Zadawane Pytania:

Dlaczego Lewis Hamilton nie lubi testów w Formule 1?

Czy udawanie choroby to powszechna praktyka wśród kierowców F1?

Jakie konsekwencje mogą wynikać z unikania testów w trakcie sezonu?

Dlaczego Hamilton zdecydował się na dietę roślinną?

Jakie inne nietypowe strategie stosują kierowcy Formuły 1, aby utrzymać swoją wydajność i zdrowie?