Komisja Formuły 1 i zmiany w regulaminie

Komisja Formuły 1 odbyła swoje pierwsze spotkanie w 2023 roku, odbyło się wczoraj w Londynie, przed rozpoczęciem nowego sezonu, podczas gdy zespoły i kierowcy wkrótce udadzą się do Bahrajnu na oficjalne testy zimowe i pierwsze Grand Prix. 

Podczas spotkania, którego przewodniczyli prezydent i dyrektor generalny Formuły 1 Stefano Domenicali oraz nowo mianowany dyrektor FIA Nikolas Tombazis, omówiono i zatwierdzono kluczowe zmiany na nadchodzący rok. 

Komisja zatwierdziła zmianę specyfikacji opon na mokrą nawierzchnię, po udanych testach przeprowadzonych przez Pirelli, co pozwoli na wykorzystanie nowych opon bez użycia kocy grzewczych. Zatwierdzono również propozycję złagodzenia regulacji dotyczących komunikacji radiowej między zespołami a kierowcami podczas wyścigu. 

Wprowadzone zostaną zmiany w regulacjach dotyczących Parc Fermé podczas weekendów ze sprintem. Zmiany obejmują większą swobodę w wymianie uszkodzonych części. 

FIA potwierdziła również różne aktualizacje i zmiany w torach na nadchodzący sezon, w tym znaczne zmiany w Arabii Saudyjskiej w celu poprawy widoczności oraz położenie kompletnie nowej nawierzchni w Azerbejdżanie, Miami i Katarze. Wprowadzono także zmiany w strefach DRS, aby ułatwić wyprzedzanie lub utrudnić je w niektórych torach. 

Zatwierdzono także drobne zmiany w regulacjach sportowych, technicznych i finansowych na 2023 rok, w tym wprowadzenie okresu zimowego przestoju zespołów i producentów jednostek napędowych oraz ułatwienie dostępu dla zespołów audytujących FIA, w celu monitorowania przestrzegania regulacji finansowych i operacyjnych. Zmieniono również dostosowanie kosztów dla dodatkowych wyścigów powyżej 21. Wszystkie zmiany regulacyjne są jednak poddawane jeszcze do zatwierdzenia przez Światową Radę Sportów Motorowych. 

Zdjęcie Haas Media