Wielkie podsumowanie sezonu Formuły 1 - 2019, część 1

Najważniejsze wydarzenia z każdego wyścigu tego sezonu w telegraficznym skrócie. Przypomnijmy sobie najpierw ten sezon, a później ocenimy najlepszych i najgorszych kierowców w tym roku.

Całość podsumowania będzie podzielone na kilka postów, jeszcze nie wiem dokładnie ile. Teraz kiedy sezony mają aż dwadzieścia jeden Grand Prix, trudno zapamiętać co działo się w każdym wyścigu i jaki dokładnie ten sezon miał przebieg.

Dlatego też poniżej pierwsze pięć wyścigów tego sezonu i najważniejsze z nich wydarzenia.

GP Australii

Pierwszy wyścig sezonu. Wszyscy po zimowych testach spodziewali się, że Ferrari będzie mocne. Nagle w kwalifikacjach mamy dwa Mercedesy na pierwszych miejscach, a ich najwięksi konkurenci kompletnie nie mogą znaleźć tempa.

Ten wyścig pokazał też, że nie będzie to łatwy sezon dla Daniela Ricciardo, który na starcie już zgubił skrzydło, a później wycofał się z wyścigu. Australijczyk przez kilka dobrych Grand Prix nie mógł się odnaleźć w dużo gorszym bolidzie Renault.

Carlos Sainz odpadł po awarii jednostki napędowej i pewnie wtedy nie myślał, że ten sezon będzie jego najlepszym w karierze.

Robert Kubica słabo rozpoczął swój powrót. Błąd w treningu i uderzenie o bandę na wjeździe do boksów, w kwalifikacjach podobny, który sprawił, że zniszczył podłogę. Na pierwszym okrążeniu stracił przednie skrzydło po kolizji z Gaslym. Wydawało się, że po tak słabym weekendzie będzie już tylko lepiej, myliliśmy się.

Haas wrócił po roku do Australii z nadzieją, że tym razem nie będzie problemów w alei serwisowej. Niestety problem z dokręceniem kół powrócił, a co najgorsze dla nich wizyty w boksach później był ich najmniejszą udręką.

Max Verstappen pięknym manewrem w wyścigu pokonał Sebastiana Vettela i tym samym pokazał, że Red Bull powalczy przynajmniej z Ferrari w tym roku. Wcześniej wszyscy obawiali się, że Honda nie da im wystarczająco mocnej jednostki napędowej.

Charles Leclerc w swoim pierwszym wyścigu dla nowego zespołu chciał od razu pokazać, że nie da sobie w kaszę dmuchać i chciał wyprzedzić bardziej utytułowanego kolegę, ale ostatecznie nie dostałna to zgody.

Valtteri Bottas wrócił po słabym sezonie 2018, w którym nie wygrał żadnego wyścigu mocniejszy. Pokonał Lewisa Hamiltona w Australii i dojechał do mety aż 20 sekund przed nim. Fin miał być nowym Nico Rosbergiem, który utrudni życie swojemu koledze z zespołu.

Wyniki, opis wyścigu i klasyfikacje po GP Australii 2019

GP Bahrajnu

Po kwalifikacjach kierowcy Ferrari na dwóch pierwszych miejscach. Charles Leclerc z pierwszym pole position w karierze. Od pierwszych wyścigów pokazuje Sebastianowi Vettelowi, że nie będzie grał drugich skrzypiec w tym zespole, sam zespół jednak jeszcze tego nie zauważa.

Po starcie Vettel obejmuje łatwe prowadzenie. Za nim Bottas, który jedzie drugi mocny wyścig z rzędu. Leclerc jednak po chwili odzyskuje tempo po słabym starcie i wyprzedza Fina. Ten traci jeszcze kolejne miejsce na rzecz Hamiltona. Charles Leclerc po sześciu okrążeniach od słabego startu wyprzedza Vettela i wraca na prowadzenie. Mieliśmy tu naprawdę fajne ściganie pomiędzy zawodnikami czołówki.

Carlos Sainz ma za sobą drugi pechowy wyścig. Po starcie atakował w swoim McLarenie Verstappena, doszło jednak do kontaktu i przebił prawe przednie koło.

Giovinazzi zderza się z Kvyatem w trakcie tego wyścigu. To nie był dobry powrót do Formuły 1 dla Antonio. Włochowi kilka dobrych Grand Prix zajęło odnalezienie tempa.

Lewis Hamilton w tym wyścigu wyprzedził jeszcze Sebastiana Vettela. Niemiec po chwili obrócił się po raz pierwszy w tym roku. Nie był przez nikogo dotknięty i może trochę nie wytrzymał presji. Później pojawiły się plotki mówiące, że tył bolidu zbytnio nie leży Niemcowi.

Vettel później na prostej jeszcze stracił przednie skrzydło i musiał zjechać na dodatkowy pit stop.

Kierowcy Renault walczyli o szóste miejsce w Bahrajnie, ale na 3 okrążenia przed końcem nagle obaj się wycofali, zatrzymując się na poboczu. To nie mógł być dobry początek sezonu dla tego zespołu.

Na dziesięć okrążeń przed metą problem z silnikiem ma Leclerc. Kierowca Ferrari jechał po swoją pierwszą wygraną. Był to drugi wyścig sezonu i mogło być 1-1 w wygranych pomiędzy Mercedesem,a Ferrari. Awaria sprawiła, że Hamilton wyprzedził Monakijczyka i Brytyjczyk odniósł pierwszą wygraną w sezonie, pomimo tego, że nie dysponował w ten weekend najlepszym bolidem.

Kubica w tym wyścigu przekroczył linię mety jako drugi tuż za liderem. Chociaż tak naprawdę był w tym momencie dublowany, a na metę dojechał szesnasty.

Wyniki, opis wyścigu i klasyfikacje po GP Bahrajnu 2019

GP Chin

Tysięczny wyścig w historii Formuły 1. Valtteri Bottas startuje z pole position, ale Lewis Hamilton wyprzedza go już po starcie. W takiej też kolejności dojeżdżają już do mety. Przez cały wyścig nikt im nie zagroził. Hamilton wygrywa drugi wyścig, nie startując z pole position. Mercedes w trakcie tego wyścigu wykonał po raz pierwszy w tym sezonie podwójny pit stop, udany w przeciwieństwie do podobnej próby Ferrari z Abu Zabi.

Danił Kvyat niszczy wyścig obu kierowców McLarena. Uderza w nich, a potem otrzymuję karę przejazdu przez boksy. To już trzeci z rzędu pechowy wyścig dla Carlosa Sainza.

Na 11 okrążeniu Ferrari po raz drugi w tym sezonie korzysta z polecenia zespołowego i Charles Leclerc przepuszcza Sebastiana Vettela. Monakijczyk w pierwszym momencie się sprzeciwił, ale chwilę później wykonuje polecenie. Niemiec później dosyć ostro walczył z Maxem Verstappenem, ostatecznie dojechał na metę przed nim.

Piere Gassly w tym momencie sezonu jest praktycznie niewidoczny. Zdobył dokładnie 3 razy mniej punktów od swojego kolegi z zespołu.

Kubica ponownie dojeżdża do mety ostatni. Pojawiają się pierwsze teorie spiskowe. Jego podwozie jest podobno mocno zużyte, ponieważ wykorzystywane było też w trakcie zimowych testów. Dlatego na kolejny wyścig planowana jest zmiana.

Wyniki, opis wyścigu i klasyfikacje po GP Chin 2019

GP Azerbejdżanu

Dwa Mercedesy ponownie startują do wyścigu z pierwszego rzędu. Tym razem jednak ich role się odwracają. To Lewis Hamilton rusza z pole position, a Valtteri Bottas wyprzedza go na dojeździe do pierwszego zakrętu i nie oddaje prowadzenia aż do mety. Brytyjczyk później narzeka, że żałuje, że nie walczył agresywniej na starcie.

Daniel Ricciardo popełnia jeden z wielu błędów na dohamowaniach w tym sezonie. Bolid Renault jest dużo mniej stabilny od Red Bulla z poprzednich sezonów. Australijczyk uderza jeszcze w Daniła Kvyata, cofając po tym hamowaniu.

Piere Gaslu jedzie piąty w wyścigu, ale ma awarię jednostki napędowej. Tym razem pechowy wyścig, a jego strata punktowa do Maxa Verstappena rośnie.

W Williamsie dwa wypadki. George Russell w treningu niszczy podwozie, wpadając na źle zamontowaną studzienkę kanalizacyjną. Robert Kubica rozbija swój bolid następnego dnia w kwalifikacjach.

W niedzielę Polak ma startować z alei serwisowej, zespół popełnia jednak błąd. Wyścigi w sezonie 2019 zaczynają się 10 minut później, przez to Kubica zostaje wypuszczony z alei serwisowej o 10 minut za wcześnie i otrzymuję karę przejazdu przez boksy.

Mocny początek sezonu ma Kimi Raikkonen. Fin punktował w czterech pierwszych wyścigach. Dużo gorzej sobie radzi Antonio Giovinazzi, który prezentuje dużo gorsze tempo.

Wyniki, opis wyścigu i klasyfikacje po GP Azerbejżdżanu 2019

GP Hiszpanii

Kolejny wyścig z rzędu, w którym mamy taką samą sytuację. Lewis Hamilton startuje z drugiego pola i wygrywa wyścig, a Valtteri Bottas z pole position dojeżdża drugi. Ponownie ważniejsze były pozycje po pierwszym zakręcie niż na starcie.

Sebastian Vettel na początku wyścigu jechał przed Charlesem Leclerciem, ale jego tempo nie zachwycało. Został więc wyprzedzony, ale pod koniec wyścigu Ferrari po raz trzeci w tym roku wydało polecenie zespołowe i kolejność została odwrócona.

Lando Norris odpadł z wyścigu po kolizji z Lancem Strollem. Carlos Sainz punktuje w drugim wyścigu z rzędu i zaczyna odrabiać straty.

Kierowcy zespołu Haas o mało co nie zderzają się w trakcie tego wyścigu. Ich tempo jest coraz gorsze, szczególnie w wyścigach. Widać, że poprawki aerodynamiczne nie pomagają im w walce o punkty.

To był pierwszy wyścig sezonu, w którym Robert Kubica mógł dojechać na metę przed swoim kolegą z zespołu. W bardzo prosty sposób w wyścigu został wyprzedzony przez Georga Russella. Zmieniał ustawienia na kierownicy i jak zauważył, że Brytyjczyk go wyprzedza, to było już za późno.

Po pięciu wyścigach kierowcy Renault tylko po jednym razie punktowali, dojeżdżając raz jeden, raz drugi na siódmym miejscu.

Wyniki, opis wyścigu i klasyfikacje po GP Hiszpanii 2019

Podsumowując, w pierwszym pięciu wyścigach wygrywali tylko kierowcy Mercedesa. Dwa razy Bottas, trzy razy Hamilton. Charles Leclerc był bliski wygranej w Bahrajnie. Prezentował się dużo lepiej od Vettela w pierwszej części sezonu, ale Ferrari mocno stawiało na swojego bardziej doświadczonego zawodnika.

Max Verstappen pokazał, że jest mocny, ale potrzebował większego wsparcia od strony jednostki napędowej, jak i swojego kolegi z zespołu, który radził sobie dużo gorzej od niego.

Druga część podsumowania, wyścigi od szóstego do dziesiątego.

Trzeci część podsumowania, wyścigi od jedenastego do piętnastego.

Czwarta część podsumowania. szesnastego do dwudziestego pierwszego