Top Ad unit 728 × 90

 

Pozytywny odzew dotyczący zmiany formatu kwalifikacyjnego?

Niedawno pisałem o tym, że możemy mieć nowy format przebiegu weekendu F1. W Singapurze Ross Brawn prowadził spotkania, na których oceniono możliwe zmiany w kwalifikacjach w kilku wybranych Grand Prix. Podobno spotkał się w większości z pozytywną reakcją.

Podkreślił on jednak, że nie podjęto decyzji, czy zmiany zostaną już przetestowane w 2020 roku. Prawdopodobnie testy zostaną przeprowadzone w trakcie maksymalnie trzech weekendów. Co będzie sprawdzane? Jeszcze nie określono, ale możliwe są mini wyścigi w sobotę i odwrócona kolejność na starcie w niedzielę.

Co ciekawe ta pozytywna opinia chyba pochodzi tylko od szefów zespołów, którzy na odwróconej kolejności mogliby coś zyskać, ponieważ sami kierowcy już nie wypowiadają się tak pozytywnie. Lewis Hamilton i Sebastian Vettel na konferencji prasowej powiedzieli krótko, że ten plan to bzdura.

Co dokładnie powiedział Brawn w oświadczeniu Formuły 1?

"W ostatnich dniach przeczytałem wiele wypowiedzi kierowców i ekspertów dotyczących pomysłów, aby format weekendu wyścigowego był bardziej spektakularny. Aby wyjaśnić sytuację i uniknąć nieporozumień, toczą się dyskusje na temat eksperymentowania w 2020 roku ze zmianami formatu kwalifikacji w celu uczynienia weekendu Grand Prix nieco mniej przewidywalnym. Zdajemy sobie sprawę, że obecny format kwalifikacji jest ekscytujący i spektakularny, ale ważne jest również to, aby wyścig, najważniejszy punkt weekendu, był jak najlepszy."

Brawn chcę podkreślić słowo "eksperyment", ponieważ o to właśnie chodzi. Ma to być próba, która wyznaczy kierunki na przyszłość. Moim zdaniem ta próba może być za mała. Zobaczcie, jak jeden wyścig od drugiego może się różnić. Na torach z łatwym wyprzedzaniem nowy format może odnieść zupełnie inny skutek niż na torach, na których wyprzedzanie jest praktycznie niemożliwe.

Sezon 2020 jest ostatnim przed dużymi zmianami w Formule 1, stąd też pomysł, żeby z niego skorzystać. Brawn twierdzi, że aby poprawić nasz sport, to trzeba ryzykować, ponieważ stojąc w miejscu, ryzykujemy cofnięcie.


Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.