Pozytywny odzew dotyczący zmiany formatu kwalifikacyjnego?

Niedawno pisałem o tym, że możemy mieć nowy format przebiegu weekendu F1. W Singapurze Ross Brawn prowadził spotkania, na których oceniono możliwe zmiany w kwalifikacjach w kilku wybranych Grand Prix. Podobno spotkał się w większości z pozytywną reakcją.

Podkreślił on jednak, że nie podjęto decyzji, czy zmiany zostaną już przetestowane w 2020 roku. Prawdopodobnie testy zostaną przeprowadzone w trakcie maksymalnie trzech weekendów. Co będzie sprawdzane? Jeszcze nie określono, ale możliwe są mini wyścigi w sobotę i odwrócona kolejność na starcie w niedzielę.

Co ciekawe ta pozytywna opinia chyba pochodzi tylko od szefów zespołów, którzy na odwróconej kolejności mogliby coś zyskać, ponieważ sami kierowcy już nie wypowiadają się tak pozytywnie. Lewis Hamilton i Sebastian Vettel na konferencji prasowej powiedzieli krótko, że ten plan to bzdura.

Co dokładnie powiedział Brawn w oświadczeniu Formuły 1?

"W ostatnich dniach przeczytałem wiele wypowiedzi kierowców i ekspertów dotyczących pomysłów, aby format weekendu wyścigowego był bardziej spektakularny. Aby wyjaśnić sytuację i uniknąć nieporozumień, toczą się dyskusje na temat eksperymentowania w 2020 roku ze zmianami formatu kwalifikacji w celu uczynienia weekendu Grand Prix nieco mniej przewidywalnym. Zdajemy sobie sprawę, że obecny format kwalifikacji jest ekscytujący i spektakularny, ale ważne jest również to, aby wyścig, najważniejszy punkt weekendu, był jak najlepszy."

Brawn chcę podkreślić słowo "eksperyment", ponieważ o to właśnie chodzi. Ma to być próba, która wyznaczy kierunki na przyszłość. Moim zdaniem ta próba może być za mała. Zobaczcie, jak jeden wyścig od drugiego może się różnić. Na torach z łatwym wyprzedzaniem nowy format może odnieść zupełnie inny skutek niż na torach, na których wyprzedzanie jest praktycznie niemożliwe.

Sezon 2020 jest ostatnim przed dużymi zmianami w Formule 1, stąd też pomysł, żeby z niego skorzystać. Brawn twierdzi, że aby poprawić nasz sport, to trzeba ryzykować, ponieważ stojąc w miejscu, ryzykujemy cofnięcie.