Top Ad unit 728 × 90

 

Nowy eksperymentalny format weekendu F1 w planach

Dziś pojawiły się ciekawe informacje dotyczące przyszłego sezonu, a dokładniej tego, jak mogą wyglądać weekendy wyścigowe. Jak dobrze zapewne pamiętacie, trzy lata temu Formuła 1 chciała zmienić format kwalifikacji. Plan był taki, żeby co półtorej minuty eliminować najwolniejszego zawodnika. Ostatecznie z tego zrezygnowano, ale Liberty Media nadal chciało w jakiś sposób urozmaicić weekendy.

Szefowie F1 wiedzą, że najciekawsze wyścigi to te najbardziej nieprzewidywalne. Tymczasem w tym sporcie wydawane są takie pieniądze, że zespoły zrobią wszystko, żeby tak nie było. Dlatego też nie wiem, czy poniżej zaprezentowane pomysły mogą się sprawdzić.

Mattia Binotto, czyli szef Ferrari w wywiadzie udzielonym  w zeszłym tygodniu w La Gazzetta dello Sport twierdzi, że wszystkie zespoły zgodnie zaakceptowały nowy pomysł. W sobotę mają odbywać się mini wyścigi na dystansie 100 kilometrów, czyli mniej więcej jedna trzecia obecnego dystansu pełnego wyścigu. Wynik tego wyścigu miałby decydować o pozycjach na starcie do niedzielnego Grand Prix.

Z informacji, które pojawiły się nieoficjalnie w internecie, można wyczytać, że to tylko jedna z propozycji. Druga opcja to odwrócone pozycje startowe w niedzielnym wyścigu całej stawki lub tylko jej części. Zespoły obecnie oceniają różne formaty.

Ross Brawn ostatnio powiedział, że zespoły są gotowe na przetestowanie różnych wariantów w sobotę w celu dojścia do lepszego formatu. Możemy się więc spodziewać, że za rok nie zobaczymy jednego nowego formatu a kilka, które będą testowane w trakcie sezonu.

Na pewno można sprawdzić jakiś inny format. Moim zdaniem jednym z lepszych było pojedyncze okrążenie w kwalifikacjach, ponieważ zawodnik popełniający błąd mógł znaleźć się z tyłu stawki pomimo tego, że miał lepszy teoretycznie bolid.

Ulubionym formatem kwalifikacji z lat, w których oglądam F1, było natomiast klasyczne 12 okrążeń. Zawodnik ma tylko tyle kółek, w tym wyjazdowe i wjazdowe do boksów. Więc w praktyce ma 4 okrążenia na czas w trakcie godziny.

Mini wyścig mnie nie przekonuje, jeśli nie będą przyznawane za wyniki w nim jakieś punkty. To lepsze zespoły może będą chciały osiągnąć w nim gorszy wynik, żeby startować z przodu stawki. Jak myślicie, czy ta zmiana coś da? Jaki jest wasz ulubiony format kwalifikacji?

Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.