Top Ad unit 728 × 90

Kim był Anhoine Huber, 1996-2019

Anthoine Hubert, który zmarł wczoraj w wyścigu serii Formuły 2 na torze Spa-Francorchamps, był kierowcą, który na pewno zostałby kolejnym Francuzem w Formule 1. Motorsport był największą częścią jego życia i na pewno można powiedzieć, że zginął robiąc to, co kochał.

Dwudziestodwuletni zawodnik był aktualnym mistrzem serii GP3. To pozwoliło mu zyskać mocne wsparcie zespołu Renault z F1 i dostał się do ich programu wsparcia młodych kierowców. Wygrał w tym roku już dwa wyścigi serii F2, niestety kariera tego popularnego kierowcy została przerwana w makabrycznej kolizji.

Swoją przygodę z motorsportem rozpoczął od ścigania gokartami. Jako czternastolatek w 2010 roku został wicemistrzem w CIK-FIA Karting Academy Trophy. W kolejnych latach dwukrotnie kończył na trzeciej pozycji w kartingowych mistrzostwach świata juniorów. W sezonie 2012 był trzeci za Charlesem Leclerciem.

Hubert rozpoczął karierę w jednomiejscowych samochodach wyścigowych w 2013 roku od startów we Francuskiej Formule 4, gdzie odniósł pierwszy duży sukces. W ciągu 21 wyścigów, w których wystartował, trzynastokrotnie stawał na podium, w tym jedenastokrotnie na jego najwyższym stopniu. Dorobek 365 punktów pozwolił mu pokonać wszystkich rywali. Zdobył tytuł mistrza serii.

Na sezon 2014 Francuz podpisał kontrakt z francuską ekipą Tech 1 Racing na starty w Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0 oraz w Alpejskiej Formule Renault 2.0. W edycji europejskiej w ciągu czternastu wyścigów, w których wystartował, uzbierał łącznie 30 punktów. Dało mu to piętnaste miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców. W serii alpejskiej jego wyniki nie były zaliczane do klasyfikacji generalnej. W tych mistrzostwach walczył między innymi z Alexandrem Albonem.

Po dwóch latach w Formułach Renault 2.0 rozpoczął starty w GP3. W pierwszym sezonie trzykrotnie stanął na podium, w kolejnym był już mistrzem świata i to pozwoliło mu awansować do F2.

W tej serii wygrał dwa niedzielne wyścigi w Monaco i Francji. Do tragicznego wyścigu w Belgii był sklasyfikowany na 8 miejscu w klasyfikacji kierowców. Zmarł w wyniku wypadku, do którego doszło podczas wyścigu Formuły 2 na torze Circuit de Spa-Francorchamps w Stavelot w Belgii 31 sierpnia 2019 roku. Na drugim okrążeniu wyleciał w bandy w zakręcie Raidillon i został uderzony przez Juana Manuela Correa. Służby medyczne starały się pomóc, ale godzinę później w szpitalu ogłoszono zgon młodego zawodnika.

W imieniu wszystkich fanów na stronie składam nasze szczere kondolencje dla rodziny i przyjaciół Huberta oraz jego kolegów i konkurentów w Formule 2.
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.