Top Ad unit 728 × 90

 

Honda wygrała wojnę o swoje silniki

Nowy dostawca jednostek napędowych dla zespołu McLarena dostał pozwolenie na rozwój silnika w trakcie sezonu 2015, ale w mniejszej skali niż pozostali. FIA wycofała się z wcześniejszej decyzji, która pozwoliłaby tylko pozostałym dostawcom na wprowadzanie poprawek.

Mercedes, Renault i Ferrari mogą zmienić w porównaniu do zeszłego roku aż 48% swoich jednostek napędowych. Silnik został podzielony na 66 tokenów, a na sezon 2015 można zmodyfikować 32 z nich.

Wcześniej było wiadomo, że Honda musiała homologować swój silnik do 28 lutego i później nie mogła już wprowadzać żadnych zmian, poza takimi eliminującymi niezawodność i obniżającymi koszta.

Co dokładnie może zmienić Honda?

Piątkowa decyzja FIA pozwoli Hondzie na poprawę tylu tokenów w trakcie sezonu, ile pozostali dostawcy średnio nie wykorzystają do startu pierwszego wyścigu 16 marca w Australii.

Oznacza to, że jeśli Ferrari nie wykorzysta ośmiu, Renault siedmiu, a Mercedes pięć tokenów to Honda w trakcie roku będzie mogła poprawić swój silnik o sześć tokenów.

Chodzi o wyrównanie szans Hondy w tym roku, ale też FIA nie chce osłabiać zbytnio pozostałych dostawców. Swoją drogą jestem ciekaw, czy w takiej sytuacji nie będą chcieli w Australii wykorzystać mniej tokenów i dzięki temu ich nowy rywal będzie miał ich mniej do poprawy w trakcie sezonu...
[post_ad]
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2016 Zdjęcia © Ferrari spa/Ercole Colombo, Renault, Williams, McLaren, Getty Images/Red Bull, Force India/Sutton, Sauber F1 Team, Lotus, Pirelli
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.