Wyniki sprintu przed GP Chin 2024

Red Bull F1

Max Verstappen zwyciężył w pierwszym sprincie sezonu 2024 w Szanghaju, doganiając po drodze i wyprzedzając Lewisa Hamiltona, aby zdobyć zwycięstwo.

Lider mistrzostw wykorzystał DRS i wyprzedził kierowcę Mercedesa, a ostatecznie wygrał z przewagą ponad 13 sekund.

Sergio Perez zdobył trzecie miejsce na podium po zaciętej walce, w której udział brali dwaj kierowcy Ferrari, Charles Leclerc i Carlos Sainz Jr., oraz Aston Martin Fernando Alonso, który wycofał się z wyścigu po przebiciu opony.

Wszyscy kierowcy wybrali opony średnie na 19-okrążeniowy wyścig, z wyjątkiem George'a Russella, który startował na 11. pozycji na miękkich oponach. Hamilton i zdobywca pole position, Lando Norris,  po starcie jechali obok siebie na początku, jednak błąd młodszego z kierowców McLarena w drugim zakręcie spowodował, że spadł on na siódmą pozycję.

Hamilton prowadził przed Alonso w początkowych okrążeniach, z Aston Martinem utrzymującym się w odległości poniżej sekundy od lidera aż do czwartego okrążenia, kiedy to Hamilton zdołał wydostać się poza zasięg DRS. Verstappen dogonił i wyprzedził Alonso na siódmym okrążeniu, mając 12 okrążeń na odrobienie niecałych dwóch sekund straty do prowadzącego Hamiltona.

Jednakże, Verstappen szybko zbliżył się do Mercedesa, pomógł mu w tym błąd Hamiltona na ósmym okrążeniu. Verstappen skorzystał z DRS na kolejnym kółku.

Perez zajął trzecie miejsce, dwie kolejne sekundy za Hamiltonem. Drugi kierowca Red Bulla zdobył trzecie miejsce po wyprzedzeniu zarówno Sainza, jak i Alonso w tym samym zakręcie, gdy dwaj Hiszpanie toczyli między sobą walkę. Alonso doznał przebicia opony w starciu po kontakcie z Sainzem i był zmuszony do zjazdu do alei serwisowej, aby ostatecznie się wycofać.

Leclerc zakończył wyścig przed swoim kolegą z zespołu, zajmując czwarte miejsce po tym, jak obaj kierowcy Ferrari lekko się dotkneli w walce. Kontakt Sainza zarówno z Alonso, jak i jego kolegą z zespołu, będzie badany przez sędziów.

Norris zakończył wyścig na szóstej pozycji i przeprosił swój zespół przez radio za "spartaczenie zakrętu numer jeden". Oscar Piastri zajął siódmą pozycję za swoim kolegą z zespołu McLaren, podczas gdy Russell wykorzystał miękkie opony, aby awansować i zdobyć ostatni punkt na ósmym miejscu. Choć nie zdobył punktów, Zhou Guanyu ukończył wyścig w pierwszej dziesiątce na dziewiątym miejscu, a Kevin Magnussen zajął dziesiąte miejsce.

Zdjęcie Red Bull