Nico Hulkenberg kierowcą Saubera (Audi) od 2025 roku

Audi ogłosiło dziś Nico Hulkenberga jako swojego pierwszego kierowcę F1 na rok 2026. Niemiecki producent, który jest właścicielem Saubera, podpisał kontrakt z zawodnikiem już na przyszły sezon i jest to umowa na kilka lat.

Hulkenberg powiedział, że perspektywa dołączenia do zespołu fabrycznego Audi na rok 2026 to "coś bardzo wyjątkowego".

"Kiedy niemiecki producent wchodzi do Formuły 1 z takim determinacją, to wyjątkowa okazja" - powiedział Hulkenberg. "Reprezentowanie zespołu fabrycznego takiej marki samochodowej z jednostką napędową wyprodukowaną w Niemczech to dla mnie wielki zaszczyt".

Audi zadebiutuje w mistrzostwach świata, gdy przejmie zespół Saubera na koniec przyszłego sezonu. Hulkenberg ma się ponownie spotkać z Andreasem Seidlem, dyrektorem generalnym Saubera, który kierował zespołem Porsche w Mistrzostwach Świata Endurance, gdy Hulkenberg wygrał z nimi 24 godziny Le Mans w 2015 roku.

Seidl powiedział, że istniało "wzajemne zainteresowanie" między Audi a Hulkenbergiem w miarę przygotowań do wejścia Audi do stawki.

"Nico to silna osobowość, a jego wkład, zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym, pomoże nam w postępie zarówno w rozwoju bolidu, jak i w budowaniu zespołu" - powiedział Seidl.

Hulkenberg dołączył do zespołu Haas na początku ubiegłego sezonu, powracając do F1 po trzech latach bez miejsca w stawce. Obecnie zajmuje 13. miejsce w klasyfikacji kierowców, zdobył już cztery punkty, mając na koncie trzy miejsca w pierwszej dziesiątce z pierwszych pięciu wyścigów sezonu.

Dyrektor zespołu Haas, Ayao Komatsu, wyraził swoją wdzięczność Hulkenbergowi za jego wkład w zespół przez ostatnie dwa lata.

"Był wspaniałym graczem zespołowym i kimś, z kim bardzo lubimy pracować" - powiedział Komatsu.

Hulkenberg uczestniczył w 208 wyścigach Grand Prix przez 13 sezonów w Formule 1 od dołączenia do stawki w 2010 roku jako mistrz GP2. Ostatnio wyrównał rekord Andrei de Cesarisa pod względem największej liczby startów w Grand Prix bez zwycięstwa.