Klauzula odejścia Maxa z Red Bulla

Max Verstappen, jak wiadomo ma podpisany wieloletni kontrakt ze swoim obecnym zespołem, gwiazda Red Bull Racing, może mieć jednak możliwość wcześniejszego opuszczenia zespołu. 

Według informacji uzyskanych przez F1-Insider, istnieje klauzula wyjścia w kontrakcie Holendra, która umożliwia mu natychmiastowe odejście, gdyby kluczowa postać w zespole, Helmut Marko również odszedł.

Max Verstappen

Chociaż obecnie wydaje się mało prawdopodobne, aby Verstappen opuścił Red Bull, zwłaszcza z uwagi na dominację zespołu i kierowcy na torze, istnienie tej klauzuli stawia to pytanie w nowym świetle. Kontrakt Holendra z Red Bull obejmuje okres do 2028 roku, a klauzula umożliwia mu swobodne odejście, gdyby Marko zrezygnował z funkcji, co w ostatnich tygodniach stało się bardziej prawdopodobne po śledztwie w sprawie Christiana Hornera.

Szczerze mówiąc sam uważam taką klauzulę za idiotyczną, chociażby ze względu na sam wiek Helmuta Marko.

F1-Insider skonfrontowało Marko z tym pytaniem, a on odpowiedział: "Wewnętrzne śledztwa zostały zakończone. Nie będę komentować więcej. Jeśli chodzi o mnie, nie będę stał na drodze Maxa [jeśli zdecyduje się odejść]."

Wczoraj pojawiło się w sieci dużo plotek dotyczących tego, że Verstappen ma zastąpić Hamiltona. Lewis tak wszystkich zszokował swoim przejściem do Ferrari, że ludzie uwierzą teraz w każdy transfer.

Gerhard Berger, bliski przyjaciel Marko, również został zapytany o tę kwestię i stwierdził: "Na chwilę obecną: Horner zostaje, Helmut Marko i Adrian Newey odchodzą, a Max przechodzi do Mercedesa."

Na ten moment wszystkie te doniesienia bym traktował jednak jako plotki. Jedynym powodem dla którego Verstappen naprawdę chciałby opuścić zespół wcześniej jest wiedza na temat silnika na sezon 2026. Gdyby Ford i Red Bull przygotowali słaby silnik, to zdecydowanie lepiej postawić na Mercedesa, ponieważ nowe jednostki napędowe były głównym powodem ostatniej dominacji tego zespołu w F1.

W Red Bullu narasta napięcie, a wyraźny podział pojawia się w strukturze organizacyjnej zespołu. Jednym z osób niepopierających szefa zespołu Red Bull jest ojciec Maxa Verstappena, Jos. Były kierowca Formuły 1 stwierdził, że zespół "eksploduje", jeśli Horner pozostanie na stanowisku.

"Tutaj jest napięcie, dopóki on pozostaje na stanowisku", powiedział Verstappen Senior Mail Sport. "Zespół jest zagrożony rozpadem. Tak dalej być nie może. To wybuchnie. On gra ofiarę, podczas gdy to on powoduje problemy."

Wcześniejsze doniesienia błędnie twierdziły, że Jos Verstappen dostał zakaz wstępu do strefy gości Red Bulla na GP Arabii Saudyjskiej. Jednak jego planowany brak obecności został później wyjaśniony przez udział w Rallye de Hannut.

Zdjęcie Red Bull Content Pool