Tor uliczny w Monaco

 

Circuit de Monaco

Pierwsze Grand Prix 1950
Liczba okrążeń 78
Długość toru 3.337 km
Długość wyścigu 260.286 km
Rekord okrążenia 1:12.909 Lewis Hamilton (2021)

Kiedy zbudowano tor?

Mniej więcej w 1215 roku - wtedy Monako zostało założone jako kolonia Genui.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Był rok 1929, kiedy silniki wyścigowe po raz pierwszy rozbrzmiały w Księstwie, po tym jak producent papierosów Antony Noghes postanowił zorganizować wyścig ze swoimi kolegami z Automobile Club de Monaco. Wyścig stał się częścią kalendarza w pierwszym roku Mistrzostw Świata Formuły 1 w 1950 roku i nie zniknął z niego od 1955 roku.

Jak wygląda tor?

Niesamowicie wąski i całkowicie kultowy. Nelson Piquet pamiętnie opisał jazdę po Monako jako "jak jazdę na rowerze po swoim salonie"... co jest uczciwe. Mimo to jest to wyzwanie, które uwielbiają prawie wszyscy kierowcy, zmuszając ich do wykorzystania swoich umiejętności i nagradzając milimetrową dokładność. Wyprzedzanie na ciasnych ulicach jest jednak trudniejsze, a Grand Prix 2003 było świadkiem w sumie zerowej liczby mijanek!

Dlaczego warto pojechać?

Wakacje na Riwierze Francuskiej plus możliwość oglądania bolidów Formuły 1 przejeżdżających obok miejsc, w których mieszkańcy Monako zwykle kupują kufel mleka? To naprawdę jest tak zabawne, jak brzmi. Co więcej, nie można przegapić okazji do spaceru po torze po całym dniu ciężkiej jazdy - a nawet zjedzenia na nim kolacji w jednym z barów na tarasie.

Gdzie najlepiej oglądać wyścigi?

Zakładając, że nie możesz dostać się do jednego z bloków mieszkalnych wokół toru (lub na jednej z łodzi wokół toru), wybierz cokolwiek z trybun L do P, które są skupione wokół sekcji Swimming Pool toru i gdzie kierowcy ciskają swoimi samochodami przez ciasną szykanę z prędkością 200 km/h. Lub, dla bardziej spektakularnego widoku, spróbuj trybunę B, z widokiem na luksusowy Casino Square.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj