Tor uliczny w Baku, Azerbejdżan

 

Baku City Circuit
Pierwsze Grand Prix 2016
Liczba okrążeń 51
Długość toru 6.003 km
Dystans wyścigu 306.049 km
Rekord okrążenia 1:43.009 (Charles Leclerc, 2019)

Kiedy zbudowano tor?

Wcale nie został zbudowany - Baku to najnowszy tor uliczny w kalendarzu Formuły 1, który dołączył do Monako, Melbourne i Singapuru.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Pierwsze Grand Prix w Baku odbyło się w 2016 roku, jako Grand Prix Europy. Następnie odbyło się inauguracyjne Grand Prix Azerbejdżanu w 2017 roku, które było świadkiem jednego z największych przewrotów sezonu, w którym Daniel Ricciardo wygrał z Valtterim Bottasem i Williamsem Lance'a Strolla, podczas gdy Lewis Hamilton i Sebastian Vettel zaangażowali się w kłótnie za samochodem bezpieczeństwa.

Jak wygląda tor?

Mieszanka szerokiego i otwartego toru oraz ciasnych i krętych zakrętów. Długa główna prosta wzdłuż linii brzegowej Baku jest mekką poślizgów, a dzięki temu, że bolidy mogą przejeżdżać trzy zakręty jeden za drugim, akcja często wygląda bardziej jak w IndyCar niż F1. Jednak stamtąd tor zapętla się do wąskiego, krętego starego miasta Icheri Sheher, dramatycznie wijąc się obok średniowiecznych murów miejskich Baku. Podobnie jak w Monako, najmniejsze błędy są szybko i surowo karane, a zespoły są zmuszone wybierać między dociskiem na krętych odcinkach i mniejszym oporem na prostej.

Dlaczego warto pojechać?

Podobnie jak w przypadku wszystkich torów miejskich, oglądanie Grand Prix Azerbejdżanu oznacza, że jesteś w samym środku akcji, gdy samochody wracają do swoich boksów. Samo Baku to tętniące życiem miasto, a jedzenie jest kluczową częścią kultury Azerbejdżanu, zawierającą elementy kuchni tureckiej i bliskowschodniej - więc jedz!

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Główna trybuna Absheron na końcu głównej prostej powinna znaleźć się wysoko na liście życzeń, ponieważ będziesz obserwować samochody hamujące z prędkości około 350 km/h do 90-stopniowego Zakrętu 1 - i prawdopodobnie będziesz mógł również oglądać lwią część wyprzedzania. W innym miejscu trybuna Icheri Sheher zapewnia wyjątkowy punkt widokowy, z którego można obserwować, jak samochody przejeżdżają przez bramę miejską i pędzą w dół do superszybkiego kompleksu zakrętów 13-15.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj