Tor uliczny Marina Bay w Singapurze

Marina Bay Street Circuit
Pierwsze Grand Prix 2008
Liczba okrążeń 62
Długość toru 4.94 km
Długość wyścigu 306.143 km
Rekord okrążenia 1:35.867 Lewis Hamilton (2023)

Kiedy zbudowano tor?

Marina Bay Circuit pojawił się na scenie w 2008 roku. Tor uliczny ze słynną panoramą miasta jako spektakularnym tłem, początkowy plan toru autorstwa Hermana Tilke został udoskonalony przez KBR Inc, a wydarzenie szybko stało się jednym z wyróżniających się w kalendarzu F1.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

W 2008 roku Singapur miał zaszczyt gościć pierwszy nocny wyścig w historii F1. Grand Prix - 15. runda tego sezonu - okazało się wielkim hitem wśród zespołów i kierowców, a Fernando Alonso z Renault odniósł kontrowersyjne zwycięstwo.

Jak wygląda tor?

Tor Marina Bay Circuit jest jednym z najbardziej wymagających fizycznie w kalendarzu, a jego wyboista nawierzchnia w połączeniu z wilgotnymi warunkami daje kierowcom wiele do myślenia. Nawet po zmianie układu w 2023 r., która zmniejszyła liczbę zakrętów z 23 do 19, kierowcy dużo pracują kierownicą podczas szybkiego okrążenia - stres fizyczny powoduje, że tracą nawet 3 kg masy ciała w trakcie wyścigu.

Dlaczego warto się wybrać?

Jeśli chcesz zobaczyć Singapur w najlepszym wydaniu, nie ma na to lepszego czasu niż wtedy, gdy Formuła 1 przybywa do serca tego tętniącego życiem miasta. Aby poznać okolicę, warto wybrać się na przejażdżkę Singapore Flyer, gigantycznym diabelskim młynem z widokiem na stały kompleks toru, a następnie zagłębić się w niesamowitą scenę barów i restauracji w Singapurze. Fanatycy koktajli powinni również udać się na pielgrzymkę do słynnego hotelu Raffles - właściwego domu Singapore Sling (dostępne są wersje bezalkoholowe!).

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Usiądź wygodnie na trybunie znajdującej się przy Zakręcie 1, z której roztacza się spektakularny widok, gdy samochody przyspieszają do pierwszego zakrętu, a następnie mocno hamują i pokonują Zakręty 2 i 3. Będziesz miał również świetny widok na start - spodziewaj się, że zobaczysz mnóstwo iskier, gdy kierowcy ruszą z linii startowej.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj