Tor Spa-Francorchamps w Belgii

 

Spa-Francorchamps
Pierwsze Grand Prix 1950
Liczba okrążeń 44
Długość toru 7.004 km
Długość wyścigu 308.052 km
Rekord okrążenia 1:46.286 Valtteri Bottas (2018)

Kiedy zbudowano tor?

Oryginalny tor w kształcie trójkąta został zbudowany w 1921 roku, a projektanci Jules de Thier i Henri Langlois van Ophem wykorzystali drogi publiczne między miastami Francorchamps, Malmedy i Stavelot, aby stworzyć niesamowity tor o długości 14,9 km, obejmujący lasy i pofałdowane wzgórza pięknego regionu Ardenów. Tor został przebudowany w 1979 roku i chociaż nowy tor ma tylko połowę długości oryginału, to nadal jest najdłuższy w obecnym kalendarzu i ma 7,004 km.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Będąc gospodarzem Grand Prix bez mistrzostw już w 1924 roku, kultowy belgijski tor był jednym z zaledwie siedmiu, które wzięły udział w dziewiczych mistrzostwach Formuły 1 w 1950 roku. Wyścig ten wygrał legendarny Juan Manuel Fangio, który poprowadził do domu Alfa Romeo jeden-dwa przed kolegą z zespołu Nino Fariną.

Jak wygląda tor?

Spa jest jednym z najbardziej lubianych przez kierowców Formuły 1 torów, z mieszanką długich prostych i trudnych, szybkich zakrętów, które pozwalają im popychać swoje samochody do granic ich możliwości - jeśli jest sucho. Rozmiar toru i charakter belgijskiej pogody oznaczają, że czasami może padać w jednej części toru, a w innej może być sucho, co oznacza, że przyczepność może się różnić w zależności od zakrętu. Miej oko na ekscytujący Eau Rouge, prawdopodobnie najsłynniejszą sekwencję zakrętów na świecie, gdy kierowcy przesuwają się w lewo, w prawo, a następnie pod górę przez Raidillon.

Dlaczego warto?

Czego nie można pokochać w jednym z klasycznych europejskich torów? Tylko prawdziwie wielcy kierowcy podbijają Spa, z Ayrtonem Senną i Michaelem Schumacherem wśród tych, którzy opanowali ten magiczny tor. Dodajmy do tego wspaniałą scenerię lasu Ardenów i nic dziwnego, że jest to ulubiony tor fanów, z rekordową liczbą 265 000 widzów, którzy oglądali starcie w Spa w 2017 roku.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Podwyższona trybuna znajdująca się w pobliżu Eau Rouge zapewnia najlepszy widok na kultowy zakręt, a także panoramiczne widoki od La Source po Raidillon. Jeśli jednak chcesz poczuć najlepszą atmosferę na torze, to trybuna znajdująca się na zakręcie Pouhon powinna przypaść ci do gustu.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj