Tor Shanghai International w Chinach

 

Tor F1 w Chinach

Pierwsze Grand Prix 2004
Liczba okrążeń 56
Długość toru 5.451 km
Długość wyścigu 305.066 km
Rekord okrążenia 1:32.238 Michael Schumacher (2004)

Kiedy zbudowano tor?

W kwietniu 2003 r. bagna w dzielnicy Jiading w Szanghaju zostały przeznaczone pod budowę toru Formuły 1. Osiemnaście miesięcy i około 450 milionów dolarów później najnowocześniejszy tor Shanghai International Circuit był gotowy

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

W sezonie 2004 odbyły się dwa nowe wyścigi, z których jednym było Grand Prix Chin (drugim Bahrajn). Jeśli którykolwiek z nich został dodany, aby powstrzymać Ferrari przed wygrywaniem wszystkiego, to nie zadziałało - Michael Schumacher wygrał w Bahrajnie, a Rubens Barrichello triumfował w Chinach.

Jaki jest tor?

Przyjemny kształt toru widziany z lotu ptaka - został zaprojektowany tak, aby przypominał chiński symbol "shang", oznaczający górę - jest równie przyjemny dla kierowców na ziemi. Okrążenie rozpoczyna się w wyjątkowy sposób, gdy kierowcy wlatują w coraz ciaśniejsze zakręty 1 i 2, a następnie skręcają w lewo w zakręty 3 i 4. Kierowcy uwielbiają zakręty 7 i 8 o bardzo dużej sile przeciążenia, a na torze znajduje się również jedna z najdłuższych prostych w kalendarzu, 1,2-kilometrowy odcinek oddzielający zakręty 13-14.

Dlaczego warto pojechać?

Szanghaj stał się jednym z najbardziej dynamicznych i tętniących życiem miast na świecie od początku tysiąclecia, co czyni go wspaniałym przystankiem turystycznym F1. Rozległa dzielnica Pudong jest pełna modnych barów i niesamowitych restauracji. A kiedy nadejdzie czas na wyścig, wystarczy wskoczyć na linię 11 szanghajskiego metra i wysiąść na przystanku Shanghai Circuit 60 minut później.

Gdzie najlepiej oglądać wyścigi?

Polecamy trybunę K, z widokiem na zakręt 14-15, gdzie będziesz miał najlepsze miejsca do oglądania wyprzedzania. Alternatywnie, udaj się na Zakręt 6, inne najlepsze miejsce do wyprzedzania na torze, gdzie Daniel Ricciardo przypieczętował swoje zwycięstwo w 2018 roku odważnym ruchem na Valtteri Bottas.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj