Tor Red Bull Ring w Austrii

 

Red Bull Ring
Pierwsze Grand Prix 1970
Liczba okrążeń 71
Długość toru 4.318 km
Długość wyścigu 306.452 km
Rekord okrążenia 1:05.619 Carlos Sainz (2020)

Kiedy zbudowano tor?

Oryginalny tor Osterreichring powstał w 1969 roku jako zamiennik toru na lotnisku Zeltweg. Tor znany dziś jako Red Bull Ring powstał mniej więcej zimą 1995-6, kiedy Hermann Tilke został zaangażowany do przekształcenia Osterreichring w krótszy, bardziej nowoczesny tor wyścigowy.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

A1-Ring, jak go wówczas nazywano, został otwarty w 1996 roku, a Formuła 1 pojawiła się na torze rok później. Jacques Villeneuve wygrał wyścig, podczas gdy Jean Alesi miał spektakularną kraksę, gdy jego Benetton wspiął się na Ferrari Eddiego Irvine'a. W międzyczasie kolega Alesiego z zespołu, Gerhard Berger, wykorzystał swoje domowe Grand Prix, aby ogłosić przejście na emeryturę.

Jaki jest ten tor?

To tylko mały tor, ale Red Bull Ring ma wiele do zaoferowania na krótkim okrążeniu. Pierwsza połowa nagradza moc, gdy samochody pędzą wzdłuż trzech prostych oddzielonych parą prawych podjazdów. Ale potem, gdy kierowcy zjeżdżają w dół, tor staje się regularną przejażdżką na sankach, gdy samochody pokonują serię szybkich zakrętów, w tym ekscytujący prawy zakręt Rindta, nazwany na cześć pierwszego austriackiego mistrza F1.

Dlaczego warto?

Nie ma bardziej malowniczych torów wyścigowych niż Red Bull Ring, położony w idyllicznym naturalnym zagłębieniu w górach Styrii. Tworzy to przyjemne otoczenie dla Grand Prix, a jeśli szukasz atrakcji turystycznych do odwiedzenia po wyścigu, nie szukaj dalej niż muzeum w Grazu poświęcone ulubionemu synowi miasta: Arnoldowi Schwarzeneggerowi.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Jeden z najlepszych widoków na Formułę 1 można podziwiać z trybuny "Nord" Red Bull Ring, znajdującej się na zewnątrz tego, co kiedyś było Bosch Kurve na Osterreichring. Tutaj będziesz miał świetny punkt widokowy na większą część toru, który opada od ciebie w dół naturalnego zbocza toru.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj