Tor Miami International Autodrome w USA

Miami International Autodrome

Pierwsze Grand Prix 2022
Liczba okrążeń 57
Długość toru 5.412 km
Długość wyścigu 308.326 km
Rekord okrążenia 1:29.708 Max Verstappen (2023)

Kiedy zbudowano tor?

Międzynarodowy Autodrom Miami, który zadebiutował w F1 w maju 2022 roku, jest torem tymczasowym, ale zaprojektowanym z myślą o trwałości. Zlokalizowany w kompleksie Hard Rock Stadium w Miami Gardens, siedzibie zespołu NFL Miami Dolphins, tor jest zwieńczeniem procesu rozwoju, który symulował nie mniej niż 36 różnych układów, zanim zdecydował się na ekscytujące, 19-zakrętowe okrążenie, które zapewnia klimat ulicznego toru, nie różniący się od Albert Park w Melbourne.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Inauguracyjne Grand Prix Miami odbyło się w 2022 roku, a wyścig na Florydzie dołączył do swojego teksańskiego odpowiednika w Austin, stając się drugim amerykańskim wyścigiem w kalendarzu - i 11. innym amerykańskim obiektem, który gościł rundę mistrzostw świata Formuły 1.

Jak wygląda tor?

Spektakularny tor uliczny. Na 5,41-kilometrowym torze, którego epicentrum stanowi Hard Rock Stadium, znajduje się 19 zakrętów, trzy proste, trzy strefy DRS i prędkość maksymalna przekraczająca 340 km/h. Na torze występują również zmiany wysokości, z których główna znajduje się między zakrętami 13 i 16, a tor prowadzi przez rampę zjazdową i pod różnymi wiaduktami na nierównym terenie. Z kolei szykana na zakrętach 14-15 prowadzi pod górę, z wzniesieniem pośrodku, a następnie opada na wyjściu.

Dlaczego warto?

Hard Rock Stadium wie, jak zorganizować widowisko - gościł sześć Super Bowls, dwa Baseball World Series i liczne koncerty rockowe. Umieszczenie go w samym sercu toru zaprojektowanego tak, aby zachęcać do ścigania się przy jednoczesnym spełnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, to pewny zwycięzca dla widzów. Do tego dochodzi samo Miami - słynące z piaszczystych plaż, klimatu art deco, tętniącej życiem wielokulturowości i bogatego dziedzictwa sportowego, jest to niezbędne miejsce dla osób odwiedzających Sunshine State.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Oglądając wydarzenie sportowe na specjalnie wybudowanym stadionie, trudno się pomylić. W rzeczywistości można spacerować po górnym pokładzie Hard Rock Stadium i zobaczyć każdy zakątek toru - całkiem wyjątkowe. Jeśli chodzi o najlepsze miejsca do mijania, miejsce w pobliżu zakrętów 1, 11 lub 17 powinno zapewnić ci miejsce w samym centrum akcji.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj