Tor Melbourne Grand Prix w Australii

 

Tor Melbourne Grand Prix Circuit

Pierwsze Grand Prix 1996
Liczba okrążeń 58
Długość toru 5.278 km
Długość wyścigu 306.124 km
Rekord okrążenia 1:20.235 Sergio Perez (2023)

Kiedy został zbudowany tor?

Umowa na organizację Formuły 1 w Melbourne została podpisana w 1993 roku, a podjęto decyzję o stworzeniu toru przy użyciu istniejących dróg wokół parku Albert Park w Melbourne - głównie Aughtie Drive i Lakeside Drive, jeśli ktoś ma ochotę to samodzielnie przejechać - z małym objazdem przez parking przy stadionie Lakeside.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Zaledwie cztery miesiące po tym, jak Adelaide zorganizowało swoje ostatnie Grand Prix Australii pod koniec 1995 roku, zespoły Formuły 1 wróciły do Australii na pierwsze Grand Prix w Melbourne na początku 1996 roku. Ten wyścig najczęściej kojarzony jest z wypadkiem Martina Brundle'a z zespołu Jordan w Zakręcie 3, po tym jak wyleciał w powietrze uderzając w tył bolidu Johnny'ego Herberta z zespołu Sauber.

Jaki jest charakter toru?

Jako tymczasowe obiekty, Albert Park może być dość wyboisty - chociaż nowa nawierzchnia z 2022 roku zapewne poprawi tę kwestię - a tor na początku weekendu często jest śliski, nabierając przyczepności w miarę postępu sesji. To również tor, który wymaga dobrze dostrojonego podwozia, ze względu na kilka miejsc na torze, gdzie kierowcy potrzebują reaktywnego przodu, aby móc skręcić w zakręt. Melbourne to także jedna z najszybszych tras w kalendarzu, a Lewis Hamilton uzyskał tam w 2019 roku pole position z przeciętną prędkością ponad 235 km/h.

Dlaczego warto tam pojechać?

Melbourne często znajduje się na listach najlepszych miast na świecie, zawsze pełne życia przez cały rok - a staje się jeszcze lepsze, gdy Formuła 1 zawita do miasta. Jest mnóstwo barów i restauracji, plaża jest tuż obok, a wystąpienie wyścigu na początku jesieni w Australii oznacza, że temperatury powinny być przyjemne.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Jeśli chcesz zająć miejsce na trybunie, wybierz Waite, z widokiem na Zakręt 10, lub trybunę Brabhama na zewnątrz Zakrętu 2, aby obserwować samochody przecinające się na pierwszej szykanie. Alternatywnie, są fajne miejsca z ogólnym dostępem po drugiej stronie jeziora - wybierz miejsce między Zakrętami 8-9 lub 9-10, jeśli masz ochotę na piknikowe doznania związane z Formułą 1.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj