Tor Lusail International w Katarze

 

Lusail International Circuit
Pierwsze Grand Prix 2021
Liczba okrążeń 57
Długość toru 5.419 km
Długość wyścigu 308.611 km
Rekord okrążenia 1:24.319 Max Verstappen (2023)

Kiedy zbudowano tor?

Lusail International Circuit, położony na obrzeżach stolicy Doha, został zbudowany w ramach przygotowań do organizacji pierwszego w historii Kataru wydarzenia MotoGP w 2004 roku, a tor został ukończony w nieco ponad rok.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

W 2021 roku Katar po raz pierwszy gościł Mistrzostwa Świata Formuły 1 FIA - kraj podpisał dodatkową 10-letnią umowę na organizację tego sportu od 2023 roku.

Jak wygląda tor?

Zaprojektowany głównie z myślą o wyścigach motocyklowych, 5,4-kilometrowy tor Lusail International Circuit jest szybkim i płynnym torem, na którym dominują zakręty o średniej i dużej prędkości. Ponad kilometr całkowitej długości toru składa się z głównej prostej, która zapewnia wiele możliwości wyprzedzania na zakręcie 1.

Dlaczego warto pojechać?

Jeśli mieszkasz na półkuli północnej i myśl o ucieczce z chłodniejszych klimatów w październiku przemawia do ciebie, w Katarze będziesz dobrze przygotowany, ze średnimi temperaturami około 28 stopni Celsjusza o tej porze roku. Nic dziwnego, że przy takiej pogodzie Katar jest doskonałym krajem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, czy to kartingu w samym Lusail, czy też wycieczek na pustynię, aby pojeździć na sandboardzie, wielbłądzie i 4x4.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Główna trybuna znajduje się w samym sercu akcji, z panoramicznym widokiem na prostą start-meta, pit lane i garaże zespołów. Tymczasem trybuna T2 oferuje doskonałe punkty widokowe, z których można podziwiać akcję na pierwszych zakrętach toru.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj