Tor Jeddah Corniche w Arabii Saudyjskiej

 

Tor Jeddah Corniche Circuit

Pierwsze Grand Prix 2021
Liczba okrążeń 50
Długość toru 6.174 km
Długość wyścigu 308.45 km
Rekord okrążenia 1:30.734 Lewis Hamilton (2021)

Kiedy został zbudowany tor?

Jeddah Corniche Circuit, to tymczasowy tor uliczny (choć ozdobiony kilkoma stałymi sekcjami), znajdujący się na Corniche - 30-kilometrowym obszarze wypoczynkowym przybrzeżnym starożytnej saudyjskiej miejscowości Jeddah. Zaprojektowany przez firmę Tilke we współpracy z zespołem Motorsports Formuły 1 - którzy używali Google Earth do swoich początkowych badań - Ross Brawn z Formuły 1 powiedział o torze: "To, co chcemy zobaczyć, to tor wyścigowy. Nie chcemy  tych starych klasycznych torów ulicznych z zakrętami pod kątem 90 stopni. Chcemy szybkich torów, torów, które będą stanowiły wyzwanie dla kierowców - i będą to uwielbiać."

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Pierwszy Grand Prix Arabii Saudyjskiej odbył się w 2021 roku, wyścig dołączył do swoich bliskowschodnich odpowiedników w Bahrajnie i Abu Zabi - podobnie jak te wyścigi, Grand Prix Arabii Saudyjskiej odbywa się także pod światłami reflektorów

Jaki jest charakter toru?

Szybki. Bardzo szybki. Średnie prędkości na torze Jeddah Corniche wynoszą około 250 km/h - szybsze niż na Silverstone i drugie tylko po Monzy na kalendarzu 2021 roku, znanym jako 'Świątynia Prędkości'. To po prostu najszybszy tor uliczny, jaki kiedykolwiek widziano w Formule 1 - a tor obejmuje również najwięcej zakrętów na kalendarzu, aż 27, z których wiele to szybkie, kręte zakręty, gdy kierowcy przejeżdżają wzdłuż nabrzeża Jeddah.

Dlaczego warto tam pojechać?

Grand Prix Arabii Saudyjskiej obiecuje słoneczny festiwal Formuły 1, usytuowany na sielankowym odcinku wybrzeża Królestwa. Akcja na torze jest imponująca, gdy kierowcy radzą sobie z tym szybkim torowym układem, podczas gdy samo miasto Jeddah ożywa, będąc gospodarzem cyrku Formuły 1.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Średnie prędkości na torze Jeddah Corniche są takie, że każda trybuna zapewnia spektakularne miejsce do oglądania. Niemniej jednak okazało się, że okolicznościowy przepych trybuny wokół zakrętu numer 13 z nachyleniem stanowią bardzo specjalne miejsce dla fanów Formuły 1.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj