Tor Intrerlagos, Autódromo José Carlos Pace w Brazyli

 

Autódromo José Carlos Pace
Pierwsze Grand Prix 1973
Liczba okrążeń 71
Długość toru 4.309 km
Długość wyścigu 305.879 km
Rekord okrążenia 1:10.540 Valtteri Bottas (2018)

Kiedy zbudowano tor?

Prace budowlane nad tym, co ostatecznie nazwano Autodromo Jose Carlos Pace - ale co jest bardziej powszechnie określane jako Interlagos - rozpoczęły się już w 1938 roku. Projektanci toru czerpali inspirację z trzech głównych torów: Brooklands w Wielkiej Brytanii, Roosevelt Raceway w USA i Montlhery we Francji.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Podbudowana sukcesem brazylijskiego kierowcy Emersona Fittipaldiego, Formuła 1 po raz pierwszy wyruszyła do Interlagos na wyścig o mistrzostwo świata w 1973 roku. W pierwszych trzech Grand Prix Brazylii kibice mogli cieszyć się zwycięstwami Fittipaldiego w 1973 i 1974 roku, a Carlosa Pace'a w 1975 roku.

Jak wygląda tor?

Podobnie jak wiele torów sprzed II wojny światowej, Interlagos posiada zakręty z bandami, a kierowcy rozpoczynają okrążenie na czymś w rodzaju pół owalu - w rzeczywistości, od 1957 roku do powrotu toru do kalendarza F1 w 1990 roku, Interlagos można było prowadzić jako gigantyczny owal. Po przejechaniu przez Senna S i zjeździe do Zakrętu 4, kierowcy pokonują krętą sekcję w terenie z kilkoma trudnymi zmianami pochylenia, po czym wracają na wzgórze i pokonują zakręt końcowy.

Dlaczego warto?

W Brazylii naprawdę dominuje karnawałowa atmosfera, a oglądanie bolidów Formuły 1 u boku miejscowych to coś, czego każdy fan F1 powinien doświadczyć. To prawda, nie wygląda na to, by w najbliższym czasie pojawił się lokalny kierowca, któremu można by kibicować, ale to nie powstrzyma zabawy na Interlagos.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Ze względu na miseczkowaty charakter toru, miejsce na trybunie A przy wjeździe na prostą start-meta zapewni ci podwójny widok, pozwalając zobaczyć samochody wijące się przez sekcję pola bramkowego, a następnie przejeżdżające pod tobą. Na drugim końcu prostej, na trybunie M, znajdziesz się na szczycie pierwszego zakrętu i Senna S, najlepszego miejsca do oglądania wyprzedzania na torze.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj