Tor Autódromo Hermanos Rodríguez w Meksyku

Autódromo Hermanos Rodríguez
Pierwsze Grand Prix 1963
Liczba okrążeń 71
Długość toru 4.304 km
Długość wyścigu 305.354 km
Rekord okrążenia 1:17.774 Valtteri Bottas (2021)

Kiedy zbudowano tor?

W 1959 roku. Ojciec najsłynniejszych braci wyścigowych w Meksyku, Ricardo i Pedro Rodriguezów, był doradcą prezydenta Meksyku Adolfo Lopeza Mateo i miał do powiedzenia swojemu szefowi o budowie toru wyścigowego w parku sportowym Magdalena Mixiuhca w Meksyku, wykorzystując istniejące drogi wewnętrzne. El Presidente spodobał się ten pomysł, a prace nad torem zostały ukończone w niecały rok.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Bolidy Formuły 1 przyjechały w 1962 roku na wyścig niebędący mistrzostwami, powracając w następnym roku na prawdziwe Grand Prix. Wyścig w 1963 roku wygrał Jim Clark, a przez kilka następnych lat fiesta w Meksyku oznaczała, że stał się on tradycyjnym końcem sezonu Formuły 1. Meksyk powrócił do kalendarza F1 w 2015 roku.

Jak wygląda tor?

Autodromo Hermanos Rodriguez znajduje się ponad 2 km nad poziomem morza, co sprawia, że okrążenie o długości 4,3 km zapiera dech w piersiach. Tor nadal w dużej mierze podąża za zarysem oryginalnego toru z 1959 roku, z główną różnicą polegającą na tym, że spektakularny - i spektakularnie przerażający - zakręt Peralta jest teraz podzielony na pół, a zamiast tego tor wije się przez stary stadion baseballowy Foro Sol, zapewniając jeden z najbardziej wyjątkowych widoków w F1.

Dlaczego warto tam pojechać?

Mexico City to jedna z najbardziej tętniących życiem metropolii na świecie. A dzięki Autodromo Hermanos Rodriguez położonemu na wschód od miasta, ze stacją metra gotową do podwiezienia do centrum pod koniec każdego dnia wyścigów, Grand Prix Meksyku jest fantastyczną okazją do właściwego połączenia sportu i kultury.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Walcz o miejsce na Foro Sol. Nie tylko będziesz mógł zajrzeć do kokpitów kierowców przejeżdżających przez stadion, ale także poczuć atmosferę panującą podczas ceremonii podium.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj