Tor Autodromo Enzo e Dino Ferrari Imola

Tor Autodromo Enzo e Dino Ferrari Imola

Pierwsze Grand Prix 1980
Liczba okrążeń 63
Długość toru 4.909 km
Długość wyścigu 309.049 km
Rekord okrążenia 1:15.484 Lewis Hamilton (2020)

 Kiedy zbudowano tor?

Imola - lub Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari, jak jest znany od 1988 roku - miała swój kamień węgielny położony w marcu 1950 roku. Tor był gotowy do testów w październiku 1952 roku, a wyścigi rozpoczęły się na nim w 1953 roku.

Kiedy odbyło się pierwsze Grand Prix?

Imola po raz pierwszy gościła nie-mistrzowski wyścig F1 w 1963 roku, ale musiało dojść do pewnych negocjacji z Monzą w 1980 roku, zanim tor otrzymał zaszczyt goszczenia Grand Prix Włoch po raz pierwszy w tym roku. Od 1981 roku oba tory współpracowały ze sobą w doskonałej harmonii, a Imola przejęła słynny tytuł "San Marino" i gościła w sumie 27 Grand Prix do 2006 roku. Powrócił jako miejsce Grand Prix Emilii-Romanii w 2020 roku.

Jaki jest ten tor?

Emocjonująca jazda. Po przetestowaniu swojego AlphaTauri AT01 na torze w okresie przygotowawczym do sezonu 2020, Pierre Gasly nazwał to doświadczenie jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek miał w samochodzie Formuły 1, podczas gdy jego ówczesny kolega z zespołu Daniil Kvyat zauważył, że "bolid F1 na zakrętach takich jak Acque Minerali - wejście jest tak szybkie, że aż fajne. To naprawdę daje dużo adrenaliny". Tor w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara jest z pewnością szybki, z oldschoolową atmosferą, gdy kierowcy pokonują kultowe zakręty, takie jak wspomniane Acque Minerali i Piratella.

Dlaczego warto tam pojechać?

Podobnie jak sąsiednie Mugello, Imola położona jest w fantastycznej części świata, z toskańskimi wzgórzami na południu, plażami Adriatyku na wschodzie i gastronomicznymi przysmakami miast takich jak Bolonia, Parma i Modena na zachodzie - a także mekką F1, jaką jest siedziba Ferrari w pobliskim Maranello. Nie da się również ominąć faktu, że wizyta w Imola jest dla fanów F1 okazją do oddania hołdu Ayrtonowi Sennie i Rolandowi Ratzenbergerowi, którzy stracili życie podczas Grand Prix San Marino w 1994 roku.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania?

Stanowisko na zewnątrz Acque Minerali to świetne miejsce, aby zobaczyć, jak maszyna F1 jest doprowadzana do absolutnych granic możliwości, gdy kierowcy walczą o rozpędzenie bolidów do ciasnego prawego zakrętu, a następnie pędzą z powrotem pod górę do szykany Variante Alta.

Wszystkie tory F1 znajdziecie tutaj