Hamilton w Ferrari w 2025. Odchodzi z Mercedesa z końcem 2024

Hamilton w Ferrari

To już oficjalna informacja. Lewis Hamilton opuści zespół Mercedesa na koniec tego roku, aby dołączyć do Ferrari w sezonie 2025.

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku, siedmiokrotny mistrz świata podpisywał nową dwuletnią umowę, która miała go zatrzymać w zespole do końca przyszłego roku. Jednak teraz potwierdzono, że Hamilton korzysta z klauzuli wyjścia z tego kontraktu, aby przejść do innego zespołu w 2025 roku. Widocznie wyniki były po prostu za słabe. Dodatkowo w ostatnich dniach był w siedzibie zespołu oglądać tegoroczną konstrukcję i jeździć w symulatorze, najwidoczniej nie spodobało mu się to co zobaczył. 

Ferrari kilka minut później ogłosiło, że Hamilton dołączy do nich na kolejny sezon na "wieloletnią umowę". Przejście Hamiltona będzie znaczącą zmianą dla kierowcy, który rozpoczyna swój 18. sezon w F1, zawsze z bolidami napędzanymi silnikami Mercedesa.

W zeszłym tygodniu Ferrari ogłosiło, że Charles Leclerc przedłużył swoją umowę na jazdę dla zespołu. Jednak brak odnowienia kontraktu dla jego kolegi z zespołu Carlosa Sainza Jr. wywołał spekulacje na temat jego przyszłości. Zakończenie umowy Sainza po tym sezonie pozwoli Hamiltonowi dołączyć do Leclerca w zespole.

Nadchodzący sezon będzie zatem ostatnim Hamiltona w Mercedesie. Dołączył do zespołu w 2013 roku po rozpoczęciu swojej kariery w F1 w McLarenie sześć lat wcześniej. Przenosiny do Mercedesa pozwoliły mu stać się najbardziej utytulowanym kierowcą w historii F1. Ma na swoim koncie tak jak Michael Schumacher siedem tytułów, jest też pierwszym kierowcą w historii sportu, który wygrał ponad 100 Grand Prix.

Jednak zespół nie poradził sobie z nowymi regulacjami technicznymi wprowadzonymi przez F1 w 2022 roku. Hamilton nie wygrał żadnego wyścigu w ostatnich dwóch sezonach. W zeszłym roku był wyraźnie niezadowolony z braku drastycznych zmian w nieudanym samochodzie zespołu na 2022 rok.

Hamilton powiedział, że miał niesamowite 11 lat z tym zespołem i jest dumny z tego, co osiągnęliśmy razem.

"Mercedes był częścią mojego życia od 13. roku życia. To miejsce, w którym się wychowałem, więc podjęcie decyzji o opuszczeniu go było jednym z najtrudniejszych wyborów, jakie kiedykolwiek musiałem podjąć. Ale nadszedł właściwy moment, aby podjąć ten krok, i jestem podekscytowany, że podejmuję nowe wyzwanie."

Dodał, że będzie "wiecznie wdzięczny za niewiarygodne wsparcie mojej rodziny z Mercedesu, zwłaszcza Toto [Wolff, szef zespołu] za przyjaźń i przywództwo, i chcę zakończyć to wspólnie na najwyższym poziomie. Jestem w 100% zaangażowany w dostarczenie jak najlepszego występu w tym sezonie i uczynienie mojego ostatniego roku w Srebrnych Strzałach niezapomnianym."

Hamilton i Mercedes odnieśli nieosiągalny dotąd sukces przez 11 sezonów współpracy. Hamilton zdobył sześć tytułów mistrza świata z Mercedesem i zwyciężył 82 razy, startował 78 razy z pole position. 

"Pod względem pakietu zespołu-kierowcy, nasza relacja z Lewisem stała się najbardziej udaną w historii tego sportu, i na to możemy patrzeć z dumą", powiedział Wolff. "Lewis zawsze będzie ważną częścią historii motorsportu Mercedesa. Jednak wiedzieliśmy, że nasza współpraca dojdzie do naturalnego końca w pewnym momencie, i ten dzień nadszedł. Akceptujemy decyzję Lewisa o poszukiwaniu nowego wyzwania, a nasze możliwości na przyszłość są ekscytujące do przemyślenia. Ale na razie skupiamy się na sezonie 2024, który zapowiada się obiecująco."

Ferrari było jedynym zespołem, który pokonał Red Bulla, zdobywając zwycięstwo w zeszłym sezonie. Choć Mercedes wyprzedził ich na drugim miejscu w klasyfikacji konstruktorów, Ferrari zakończyło sezon w bardziej konkurencyjnej formie.

Hamilton wcześniej odniósł sukcesy z Fredericem Vasseurem, który został szefem zespołu Ferrari na początku zeszłego roku. Jeździł dla zespołów Vasseura, ASM i ART, gdy wygrał serię Euro Formula 3 i mistrzostwa GP2 w latach 2004 i 2005 odpowiednio.