Wyrównywanie stawki F1


W świecie Formuły 1, każdy procent przewagi aerodynamicznej ma ogromne znaczenie. Testy aerodynamiczne stanowią kluczowy element procesu doskonalenia bolidów, umożliwiając zespołom zoptymalizowanie ich konstrukcji pod kątem wydajności na torze. Jednakże, od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku, zespoły spotykają się z nowymi wyzwaniami, gdyż wprowadzono limit testów aerodynamicznych, zarówno w tunelach aerodynamicznych, jak i w środowisku obliczeniowej mechaniki płynów (CFD).

Od 2020 roku FIA zdecydowała się na implementację innowacyjnej skali przesuwanej, regulującej czas, jaki zespoły mogą poświęcić na testy w tunelu aerodynamicznym. Skala ta zależy od osiągnięć drużyn w poprzednim sezonie, co sprawia, że czołowe zespoły mają mniejszy czas na testy, a słabsze mają szansę skompensować swoje straty.

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym limitom testów dla sezonu 2024. Red Bull zaczyna od 70%, Mercedes od 75%, a Ferrari od 80%. Ten dynamiczny system przesunięć procentowych sprawia, że rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta, a zespoły muszą sprawnie zarządzać dostępnym czasem w swoich tunelach aerodynamicznych. Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że Haas, Williams, czy Alpine mają tego czasu dużo więcej i dzięki temu mają zbliżyć się do czołówki.

Wraz z wprowadzeniem limitów testów w tunelach aerodynamicznych, drużyny zwracają uwagę na obliczeniową mechanikę płynów. CFD staje się alternatywą, umożliwiającą zespołom skuteczne badanie i rozwijanie aerodynamiki swoich bolidów, pomimo ograniczeń stawianych tradycyjnym testom.

Limity w pierwszej połowie 2024 wyglądają następująco: 

Red Bull 70%
Mercedes 75%
Ferrari 80%
McLaren 85%
Aston Martin 90%
Alpine 95%
Williams 100%
RB 105%
Stake 110%
Haas 115%
Najczęściej zadawane pytania:
1. Czy ograniczenia testów wpływają na widowiskowość wyścigów?
2. Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie CFD w badaniach aerodynamicznych?
3. Dlaczego Red Bull zaczyna sezon z niższym limitem niż Mercedes?
4. Jakie są perspektywy dla zespołów na dolnych pozycjach w hierarchii ograniczeń testów?
5. Czy nowe regulacje mogą wpłynąć na równość szans w Formule 1?