Propozycje zmian w formacie Sprintu na sezon 2024?

Bolid f1 logo sprint

W świetle krytyki ze strony kierowców, w tym samego Mistrza Świata, Maxa Verstappena, Formuła 1 rozważa powrót do formatu sprintu w piątek jako jednego z dwóch potencjalnych planów na nadchodzący sezon. Wcześniej, w 2023 roku, wprowadzono zmianę, a Sprint stał się oddzielnym dniem poprzez kwalifikacje do sprintu w sobotę rano i sam sprint po południu. Jednakże, ta zmiana może zostać odwrócona, aby poprawić format na rok 2024.

Podobno jest to jedna z dwóch propozycji, które zostaną przedstawione do ostatecznej decyzji komisji F1 jeszcze w tym miesiącu. Format sprintu był poddawany analizie po sześciu wydarzeniach w 2023 roku, co wywołało krytykę w pewnych kręgach, zwłaszcza od Mistrza Świata Maxa Verstappena.

CEO F1, Stefano Domenicali, potwierdził w listopadzie, że zmiany są w drodze, ale na razie nie zostały one oficjalnie potwierdzone przez Liberty Media, ponieważ muszą być jeszcze przedstawione i zatwierdzone przez komisję F1. Jednakże, wiele wskazuje na to, że kwalifikacje do sprintu powrócą w piątek, a także poddawane są dyskusji potencjalne zmiany w zasadach parc ferme.

Aktualnie samochody są wprowadzane w warunki parc ferme na początku kwalifikacji w piątek, przy czym kierowcy i zespoły skarżą się, że jedna sesja treningowa to zbyt mało, aby przygotować bolid na resztę weekendu. Alternatywą mogłoby być wprowadzenie odwróconej stawki do sprintu - być może nawet tylko czesciowo - ale dyskusje wciąż trwają nad tym, jak to mogłoby być skutecznie zrealizowane. Co ciekawe dopiero co pisałem o tym na stronie, że prędzej czy później to będzie przetestowane 

Guenther Steiner, niedawno wyrzucony szef zespołu Haas, poparł ten format podczas swojego wystąpienia na Autosport International w ten weekend. Stwierdził, że utrzymanie sprintów to dobry pomysł, szczególnie gdy kwalifikacje ulegają pewnym zmianom. Wprowadzenie odmiennej dynamiki do kalendarza z 24 wyścigami może budzić zainteresowanie, tworząc różnorodność między historycznymi torami, takimi jak Monza czy Silverstone, a nowymi miejscami jak Miami czy Las Vegas.

Ja nie jestem za samymi sprintami, ale jeśli już mamy z nimi żyć to czemu nie mają być ciekawsze. 

Pytania do artykułu:

1. Jakie były główne zmiany w formacie Sprintu w sezonie 2023?

2. Które propozycje dotyczące zmian w Sprintach są obecnie rozważane przez Formułę 1?

3. Dlaczego format sprintu był poddawany krytyce po sezonie 2023?

4. Jakie są zalety utrzymania sprintów według byłego szefa zespołu Haas, Guenthera Steinera?

5. Jakie są potencjalne zmiany w zasadach parc ferme, które są obecnie przedmiotem dyskusji?