Grupa McLarena szykuje się na pełne przejęcie

W ważnym ruchu, którego ogłoszenie planowane jest na ten tydzień, Mumtalakat, fundusz z Bahrajnu, ma stać się jedynym właścicielem grupy McLaren.

Umowa obejmuje zmiane około 20% udziałów w McLarenie na nowe umowy z prawami ekonomicznymi związanymi z potencjalnym planowanym debiucie giełdowym. Ten strategiczny krok ma na celu uproszczenie struktury kapitałowej McLarena, czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla globalnych partnerstw, zwłaszcza w kontekście przekształcania się w producenta pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

Umowa podkreśla zaufanie Mumtalakatu w procesie odrodzenia McLarena, otwierając drogę do potencjalnych partnerstw technologicznych z producentami oryginalnego wyposażenia samochodowego (OEMs). Pomimo spekulacji o debiucie giełdowym McLarena, konieczność korzystania z prywatnych źródeł finansowania i trudności w łańcuchu dostaw sugerują, że publiczne notowanie na giełdzie to dopiero odległa przyszłość.

Zaangażowanie Mumtalakatu w McLarena pogłębiło się z czasem, obejmując niedawne przejęcia udziałów i wstrzyknięcia kapitału, w tym rzekome 80 milionów funtów. Pomimo wyzwań dział Motorsport McLarena, kierowany przez Zaka Browna, odniósł sukces w Formule 1, pokazując odporność podczas restrukturyzacji w okresie pandemii COVID-19, która wiązała się z redukcją zatrudnienia i reorganizacją finansową.

Założony w 1963 roku, zespół McLarena ma dorobek w brytyjskim sporcie motorowym obejmujący pół wieku, z ośmioma tytułami mistrza konstruktorów w F1 i całą listą legendarnych kierowców. Trudno powiedzieć jak te zmiany będą miały wpływ na zespół. 

Najnowsze wydarzenie stanowi przełomowy moment dla Grupy McLaren, wpisując się w strategiczne plany Mumtalakatu i potencjalnie otwierając nowe możliwości dla kultowego brytyjskiego producenta w ewoluującym krajobrazie technologii motoryzacyjnych.