Alfa Romeo odchodzi z F1


Alfa Romeo potwierdziła w ten weekend swoje wycofanie się z Formuły 1, a ta decyzja wydaje się stanowić koniec pewnej ery dla Saubera. Oczywiście trzeba pamiętać, że ta włoska marka była praktycznie tylko sponsorem tytularnym, nie miała żadnego wkładu w tworzenie konstrukcji poza finansowym.

Współpraca między Alfa Romeo a Sauberem, której korzenie sięgają 2018 roku, zakończy się po Grand Prix Abu Zabi z powodu zakończenia umowy sponsorskiej.

Szczególnie ciekawe jest to, że Sauber planuje nawiązać nowe partnerstwo z Audi, co oznaczać będzie nie tylko zmiany w zakresie wsparcia finansowego, ale również produkcji własnych jednostek napędowych. To strategiczne posunięcie jest związane z przyszłymi przepisami technicznymi, które mają wejść w życie w 2026 roku. Wybór Audi jako potencjalnego partnera wskazuje na rosnące znaczenie aspektów technologicznych w świecie Formuły 1.

Przeglądając osiągnięcia Alfa Romeo i Saubera, warto zauważyć, że zespół osiągnął szóstą pozycję w klasyfikacji konstruktorów w minionym sezonie. Jednakże, bieżący rok okazał się trudniejszy, a przed finałem sezonu zespołowi grozi przedostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Ta chwilowa zapaść nie przekreśla jednak długofalowych planów Alfa Romeo, które zapowiada powrót do Formuły 1 w odpowiednich warunkach.

Dodatkowo, nie sposób pominąć współpracy z Orlenem, który przez dwa lata był sponsorem zespołu. Robert Kubica, będący w tym czasie kierowcą testowym i rezerwowym, wnosił swoje doświadczenie do ekipy. Warto podkreślić, że Kubica miał także okazję wystąpić w dwóch Grand Prix, co z pewnością stanowi ciekawy element historii tej współpracy.