F1 23: Solidny i przyjemny dodatek do serii, recenzja gry


Coroczne wydawanie gier wyścigowych Formuły 1 zwykle oznacza, że ​​nie różnią się one znacznie od siebie. Tak samo jak ma to miejsce przy każdej FIFIE, znajdą się tacy, co powiedzą, że są nowe składy i w zasadzie nie warto kupować. W przypadku F1 23 liczba nowości może nie być rozległa, ale sama gra jest dobrze wykonana i kompletna. To udane wydanie nowej edycji od Codemasters.

Od 2010 regularnie recenzuję gry Formuły 1 od Codemasters na moim blogu, a gram w gry związane z F1 od prawie 30 lat. W kolejnych edycjach co roku pojawiają się nowe rzeczy, ale też te, które się nie sprawdziły, są usuwane. W graniu pomaga oczywiście znajomość tego sportu, ale na pewno nie uznałbym się za profesjonalnego gracza, raczej takiego, który co 2 tygodnie chce pojeździć na tych samych torach, na których akurat jest wyścig w rzeczywistości.

Co mi się najbardziej podobało i zalety gry F1 23:

Rok temu F1 22, miało niewiele nowych funkcji i brakowało trybu fabularnego. Model prowadzenia samochodów był również nieprzewidywalny i trudniejszy. Zeszłoroczna edycja była jednym z najgorszych wydań od Codemasters, a później próbowali ją naprawić za pomocą kilku aktualizacji, w tym dodając wcześniej usunięte tory. Moje wrażenia i doświadczenia z tegoroczną edycją, F1 23, są zupełnie inne. Naprawdę cieszę się z tej gry; model jazdy jest lepszy, a tegoroczne nowości mają sens.

Tryb fabularny "Braking Point 2" to największa nowość. Poprzednia część była dobra, ale niezbyt długa. W "Braking Point 2" gracze będą mogli przejść długą i wciągającą historię, w której uczestniczyć będą prawdziwi kierowcy F1 tak jak w poprzednich częściach. Jest to świetny sposób na wciągnięcie graczy w świat Formuły 1 i zapewnienie im emocjonującego doświadczenia.

Rozgrywka jest dość realistyczna i satysfakcjonująca. Nowy model jazdy oferuje lepsze wrażenia z prowadzenia samochodu F1. Ulepszono również fizykę kolizji, co sprawia, że ​​starcia na torze są bardziej realistyczne. Grafika również prezentuje się dobrze, choć nie zauważyłem znaczących zmian w porównaniu z poprzednią edycją. Mimo to wciąż wygląda świetnie i jest przyjemna dla oka.

Minusy gry F1 23:

Jednym z głównych minusów może być brak większych innowacji w porównaniu z poprzednią edycją, z drugiej strony co nowego można wymyślić w F1? Pomimo nowego trybu fabularnego i poprawionego modelu jazdy, reszta gry pozostaje praktycznie taka sama. Niektórzy gracze mogą oczekiwać większych zmian i ulepszeń w każdej nowej edycji, a to może ich rozczarować. Jeśli jesteś fanem serii F1 i grasz w nią regularnie, być może będziesz miał wrażenie, że ta gra jest bardzo podobna do poprzednich edycji.

Drugi minus to obecność mikrotransakcji. Choć nie są one niezbędne do ukończenia gry, można je znaleźć w trybie kariery, gdzie można zakupić różne przedmioty, takie jak elementy zespołu czy części do samochodu. To zawsze jest irytujące, gdy gra oferuje takie opcje płatności, szczególnie jeśli już zapłaciliśmy pełną cenę za grę. W sumie nie spodziewałem się czegoś innego od EA po przejęciu Codemasters.

Podsumowując F1 23, to solidne i przyjemne wydanie gry Formuły 1. Choć brakuje większych innowacji w porównaniu z poprzednimi edycjami, wprowadzenie trybu fabularnego "Braking Point 2" oraz ulepszenia w modelu jazdy i fizyce kolizji sprawiają, że gra jest warta uwagi dla fanów Formuły 1. Mikrotransakcje mogą być irytujące, ale nie są niezbędne do cieszenia się grą. Jeśli jesteś nowym graczem lub nie grałeś w ostatnie edycje, warto dać tej grze szansę.

Plusy:

Tryb fabularny "Braking Point 2" oferuje długą i wciągającą historię.

Realistyczny model jazdy i ulepszona fizyka kolizji.

Grafika prezentuje się dobrze na Xbox Series X.

Minusy:

Brak większych innowacji w porównaniu z poprzednimi edycjami.

Obecność mikrotransakcji w trybie kariery.


Zachęcam do zakupu Edycja standardowa na PC oraz Edycja mistrzowska. W sklepie muve.pl klucze wysyłają od razu po zakupie. Muve.pl to sklep z grami PC i doładowaniami z oficjalnej, polskiej dystrybucji. Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej (napisy).