W 2023 roku o F1 w 4K w Polsce można jedynie pomarzyć


W zeszłym sezonie fani Formuły 1 w Polsce mogli oglądać transmisje w rozdzielczości 4K w Eleven Sports, od tego roku prawa do transmisji w Polsce ma platforma streamingowa VIAplay i niestety tracimy dostęp do wysokiej rozdzielczości. Tegoroczne relacje z wyścigów Formuły 1 na Viaplay będą dostępne w jakości Full HD, czyli 1080p, z częstotliwością 50 klatek na sekundę. Co ciekawe z tego co dowiedział się też Karol z cyrkf1.pl możliwe, że tylko sam główny wyścig będzie w takiej jakości, a pozostałe sesje będą w 720p...

Jest to duży spadek jakości transmisji. 4K ma 4 razy większą rozdzielczość niż Full HD 1080p i jest 9 razy ostrzejsza niż transmisje dostępne w VIAplay w 720p. Już od zeszłego roku VIAplay transmituje spotkania Premier League i dużo widzów narzeka też na zawieszenia i problemy techniczne. Na dodatek jak nie obejrzycie wyścigu na żywo z zapisanej sesji będziecie na to mieli tylko 48h.

Pierwszym wyścigiem, który pokaże Viaplay będzie GP w Bahrajnie 5 marca 2023 roku, wcześniej odbędą się zimowe testy na tym samym torze. Jest to jedyna w Polsce opcja dostępu do Formuły 1 z polskim komentarzem. Dostęp do pakietów można kupić tutaj. Do redakcji VIAplay dołączył praktycznie cały skład komentatorów z Eleven, Mikołaj Sokół, Aldona Marciniak, Michal Gąsiorowski, Robert Smoczynski, Maciej Jermakow, ale też są nowe twarze, Bartek Budnik, Bartek Pokrzywiński, Paweł Baran, Jasiek Olejniczak i Kamila Kotulska.

Za to wszystko zapłacicie całe 55zł bo tylko w najwyższym pakiecie jest Formuła 1. Na zniżkę 15% zasłużycie sobie, jak podpiszecie umowę na rok. Na jednym koncie mogą oglądać dwie osoby, więc zapewne część z was podzieli się kosztami. Oczywiście są osoby, które mają VIAplay przez Canal+ lub innych dostawców tam mogą liczyć na mniejszą opłatę.

Alternatywą jest oczywiście zakup pakietów Formuły w 1 w F1 TV tam wszystkie sesję będą transmitowane w Full HD. Na dodatek już od 20 lutego będzie dostępna promocja, w trakcie której roczny dostęp do tej platformy będzie można zakupić 20% taniej. 

W F1 TV wszystkie sesje są dostępne cały czas do ponownego obejrzenia, nie ma problemu z powtórką nawet kilka dni, czy tygodni po zakończeniu wyścigu. 

Aktualizacja testy zimowe w VIAplay były transmitowane w Full HD, ale z niskim bitrate takim, jaki normalnie jest przy 720p, więc jakość była naprawdę mierna w porównaniu do F1 TV.