4 Najciekawsze Tory Formuły 1


Za każdym wyścigiem stoi nie tylko kierowca i jego ekipa, ale także odpowiednio przygotowany tor do szybkiej jazdy. Jedynie w nielicznych państwach znajdują się tory Formuły 1, a obsługa i przygotowanie takich wyścigów wcale nie są proste. W tym artykule przedstawimy wam przegląd najciekawszy torów, w których rywalizuje się o Grand Prix. Interesuje cię więcej informacji ze świata wyścigów? Sprawdź także przewodnik po zakładach na F1, z którego poznasz praktyczne wskazówki, jak typować zakłady długoterminowe, kwalifikacje, czy zakłady podczas wyścigów na żywo.  

4. Circuit of the Americas: Nowoczesny Tor w Teksasie

Na amerykańskich torach najczęściej rozgrywano wyścigi. Od 1950 roku kierowcy Formuły 1 ścigali się aż na dziesięciu torach w USA, z których kibicom świetnie znany jest także w skrócie jako COTA. To tor pierwszej klasy w klasyfikacji FIA, który ma długość 5.5 kilometra. Jest to jeden z najnowocześniejszych torów świata i został otwarty zaledwie 9 lat temu. Rozgrywały się jednak na nim już wszystkie najważniejsze wyścigi, nie tylko F1, ale też IndyCar, Moto 3 czy zawody GTE. W 2019 roku Charles Leclerc osiągnął w nim rekordowy wynik w bolidzie Ferrari podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

3. Hungaroring: Węgierska rapsodia wyścigowa

Węgry bardzo mocno promują się w świecie przez sport i rezultatem tego jest tor o nazwie Hungaroring. Pierwszy wyścig Formuły 1 rozegrano na nim już w 1986 roku i były to jednocześnie pierwsze takie zawody, które toczyły się za żelazną kurtyną. Ten położony pod Budapesztem obiekt wyróżnia się dużą ilością prostych odcinków, dzięki czemu kierowcy mogą rozwijać na nim duże prędkości. Co ciekawe, jest to trzeci najpopularniejszy w kraju obiekt turystyczny, po jeziorze Balaton i po urokliwym Dunaju. Rekord tego toru należy do Lewisa Hamiltona, który uzyskał go w 2020 roku.

2. Marina Bay Street Circuit: Wyścigi w na Dalekim Wschodzie

Singapur to jedno z najbardziej luksusowych miast w Azji. Co roku przyciąga miliony turystów z całego świata, kusząc egzotyczną przygodą, wspaniałą kuchnią i nowoczesnością. Otwarty w 2008 roku Marina Bay Street Circuit jest torem z niewielką ilością zakrętów, pozwalającym na wykorzystanie możliwości bolidów o dużych prędkościach maksymalnych. Co ciekawe, ze względów bezpieczeństwa był on już kilkakrotnie przebudowywany i uchodzi za jeden z najbardziej wymagających torów. Grand Prix jest Singapuru obfituje więc w duże emocje i rozgrywa się je od 2008 roku corocznie z tylko jedną przerwą. Pojemność aż 90 000 miejsc pozwala cieszyć się z wyścigów wielu kibicom, którzy zjeżdżają do niego z wielu krajów.

1. Circuit de Monaco: Tradycja i nowoczesność w jednym

Tor w księstwie Monako to najstarszy tor wyścigowy, na którym do dziś rozgrywa się wyścigi Formuły 1. Powszechnie nazywa się go Monte Carlo. Wspaniała tradycja to jednak nie wszystko. Jest on regularnie modernizowany i uchodzi za jeden z najnowocześniejszych torów w Europie. Jego kształt jest dość nietypowy i z góry wygląda nieco jak litera L. Brytyjscy kibice określili go jako jeden z „siedmiu sportowych cudów świata” w plebiscycie. Jako ciekawostkę można dodać, że jest to jedyny tor Formuły 1, na którym możemy kibicować kierowcom na wyścigach bez konieczności kupowania biletu wstępu.