Sprinty kwalifikacyjne coraz bliżej, co o nich wiadomo?


W trakcie trzech Grand Prix sezonu 2021 odbędą się sprinty kwalifikacyjne. Zespoły są coraz bliżej zaakceptowania propozycji przetestowania takiego formatu weekendu, a dyskusje trwają w trakcie zimowych testów w Bahrajnie.

W sobotę zamiast normalnych kwalifikacji odbędzie się sprint kwalifikacyjny, w którym będzie można zdobyć dodatkowe punkty, ale będą one przyznawane tylko trzem najlepszym zawodnikom. Trzy za wygraną, dwa za drugie miejsce i jeden za trzecie.

Jeszcze nie wiadomo jak wyglądać będą przepisy dotyczące korzystania z opon. Do tej pory czołowa dziesiątka w wyścigu startowała na oponach z Q2, tutaj oczywiście taka sytuacja nie będzie miała miejsca. 

Zwykłe kwalifikacje będą natomiast odbywać się w piątek. Wtedy też zaczną obowiązywać zasady parku zamkniętego parc ferme, więc w sobotę i niedzielę już nie będzie można wprowadzać żadnych zmian w ustawieniach.

Dodatkowo w sobotnim sprincie ma obowiązywać DRS, który będzie aktywny, jadąc dwie sekundy za danym zawodnikiem, a nie tak jak ma to miejsce obecnie tylko sekundę.

W sobotę zawodnicy mają pokonać 1/3 dystansu normalnego wyścigu więc około 100 kilometrów.