Williams ma nowego właściciela

Stało się to, o czym mówiono od kilku lat. Claire Williams może i miała serce do zarządzania tym zespołem, ale nie miała jaj, żeby wyciągnąć go z kryzysu. Ostatecznie, Williams Racing został przejęty przez Dorilton Capital. Jest to firma pochodząca z USA, znana z podejmowania różnych inwestycji, a jego głównym celem będzie przywrócenie konkurencyjności zespołu. Oznacza to początek nowej, ekscytującej ery w historii Williamsa, który wraz z nowym właścicielem ma teraz dobrą pozycję, aby skorzystać z radykalnych zmian w Formule 1, jakie będą obowiązywać wraz z nową umową Concorde i przepisami od 2022 roku.

Jeśli ktoś by się zastanawiał, ile kosztuje kupno legendarnego (niegdyś) zespołu Formuły 1 (obecnie z końca stawki). Raptem ok. 152 miliony euro.

Informacja od zespołu:

W ramach przeglądu strategicznego Williams wraz z doradcami finansowymi Grupy, przeprowadził kompleksowy przegląd wszystkich opcji dostępnych dla spółki, który obejmował rozmowy z szeregiem potencjalnych inwestorów. Ten strategiczny przegląd zakończył się sukcesem i spółka ma przyjemność poinformować o sprzedaży Williams Racing do Dorilton Capital. Transakcja ta uzyskała jednogłośne poparcie Zarządu Williamsa, w tym Sir Franka, który uznał ją za najlepszą dla akcjonariuszy spółki i zapewnił długoterminowy sukces zespołowi Williams Formula 1.

Dorilton Capital jest prywatną firmą inwestycyjną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, posiadającą duże doświadczenie w budowaniu i wzmacnianiu firm o elastycznym stylu inwestowania. Dorilton uznaje i docenia znaczenie dziedzictwa zespołu Williams i zobowiązuje się do zachowania jego tożsamości. Zespół będzie nadal ścigał się i konkurował pod marką Williams, a nazwa podwozia pozostanie niezmieniona. Dorilton nie planuje relokacji zespołu z Grove.

Nowa umowa Concorde ma przekształcić ten sport i pomóc w sprostaniu historycznym wyzwaniom, przed którymi stoi Williams jako niezależny konstruktor, poprzez zmniejszenie różnic finansowych i tych na torze pomiędzy zespołami oraz stworzenie bardziej sprawiedliwego i konkurencyjnego sportu. Nowe zmiany stanowią ekscytującą szansę dla Williamsa, który wraz z nowym właścicielem zabezpieczy długoterminową przyszłość Williamsa w szczytowym momencie sportu motorowego.

Claire Williams, zastępca dyrektora zespołu, skomentowała to: "Przegląd strategiczny był użytecznym procesem i udowodnił, że zarówno Formuła 1 jak i Williams mają wiarygodność i wartość. Teraz doszliśmy do wniosku i cieszymy się, że Dorilton jest nowym właścicielem zespołu. Kiedy rozpoczynaliśmy ten proces, chcieliśmy znaleźć partnera, który podzielałby tę samą pasję i wartości, który dostrzegałby potencjał zespołu i mógłby odblokować jego siłę. W Doriltonie wiemy, że właśnie to znaleźliśmy. Ludzi, którzy rozumieją ten sport i wiedzą, czego potrzeba, aby odnieść sukces. Ludzi, którzy szanują dziedzictwo zespołu i zrobią wszystko, aby zapewnić mu sukces w przyszłości. Jako rodzina zawsze stawialiśmy nasz zespół na pierwszym miejscu. U podstaw tego procesu od samego początku leżała troska o sukces zespołu i ochrona naszych ludzi. Dla Williamsa, jako zespołu rodzinnego, może to być koniec ery, ale wiemy, że jest on w dobrych rękach. Sprzedaż zapewnia przetrwanie zespołu, ale co najważniejsze, zapewni mu drogę do sukcesu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Doriltonowi za wiarę, jaką wykazali się w naszym zespole i cieszymy się na współpracę z nimi teraz. Chciałbym również podziękować Zarządowi Williamsa i naszym doradcom, którzy pracowali niestrudzenie przez ostatnie miesiące, aby tak się stało, oraz naszym pracownikom, którzy pozostali niezłomnie lojalni."

Mike O'Driscoll, dyrektor generalny Williamsa, powiedział: "Ogłoszona dziś transakcja to kolejny etap w historii Formuły 1 Williamsa w ekscytującym okresie w tym sporcie. Spółka pomyślnie zakończyła swój strategiczny przegląd i mamy przyjemność ogłosić sprzedaż do Dorilton Capital, która przynosi wspaniałe rezultaty dla akcjonariuszy i zabezpiecza długoterminową przyszłość Spółki".

Matthew Savage, Prezes Dorilton Capital, powiedział: "Cieszymy się, że zainwestowaliśmy w Williamsa i jesteśmy niezmiernie podekscytowani perspektywami dla tego biznesu". Wierzymy, że jesteśmy idealnym partnerem dla firmy dzięki naszemu elastycznemu i cierpliwemu stylowi inwestowania, który pozwoli zespołowi skoncentrować się na osiągnięciu celu, jakim jest powrót na front sieci". Z niecierpliwością czekamy na współpracę z zespołem Williamsa przy przeprowadzaniu szczegółowego przeglądu działalności w celu określenia, w które obszary należy skierować nowe inwestycje. Uznajemy również światowej klasy obiekty w Grove i potwierdzamy, że nie ma planów relokacji".