Zespoły w limicie budżetowym w sezonie 2020

Limit budżetu w Formule 1 zostanie wprowadzony dopiero za rok, w sezonie 2021. Wynosi on 175 milionów dolarów, ma jednak wiele wykluczeń, w tym pensje kierowców, oraz trzech najwięcej zarabiających innych pracowników.

Budżety zespołów będą już monitorowane w tym sezonie w celu przygotowania się do pełnej kontroli za rok. Nie będą w tym roku wyciągane oczywiście jeszcze żadne konsekwencje. FIA za rok będzie mogła kontrolować wszystkie wydatki w każdym momencie, przeprowadzając kontrole na miejscu jak i zdalnie.

Z oceną tego, czy limit się sprawdzi i nie jest za wysoki, przyjdzie nam się jeszcze zmierzyć, ale już teraz wygląda na to, że obejmie tak naprawdę tylko kilka zespołów. Dlaczego? Po prostu nie wszystkie zespoły wydają tyle, żeby ograniczać swoje wydatki.

Wygląda na to, że limit dotknie połowy stawki. Ferrari, Red Bull, Mercedes, McLaren i Renault wydają obecnie więcej. Racing Point i Alfa Romeo są na limicie, a pozostałe zespoły wydają mniej.

Tak czy innaczej jeśli chodzi o wydatki, stawka nam się mocno wyrówna. Jeśli chodzi o to, czy za tym przyjdą wyrównane osiągi poszczególnych zespołów, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Poniżej tabela z wydatkami zespołów w zeszłym roku.
Zespół Budżet w sezonie 2019 w milionach dolarów
Mercedes 484
Ferrari 465
Red Bull 445
Renault 272
McLaren 269
Racing Point 188
Haas 173
Alfa Romeo 141
Toro Rosso 138
Williams 132