Wielki powrót flagi w szachownicę w sezonie 2020

Formuła 1 powróci do używania flagi w szachownicę, aby oficjalnie zasygnalizować koniec wyścigu w 2020 roku.

W tym sezonie wprowadzono nowy panel świetlny, który sygnalizował koniec wyścigu. Jednak w trakcie Grand Prix Japonii błąd sprawił, że pokazano go zbyt wcześniej. Później trzeba było nawet zmieniać wyniki i cofać klasyfikację o jedno okrążenie.

FIA teraz ogłosiła, że tradycyjna flaga w szachownicę będzie sygnałem końca wyścigu ponownie od następnego sezonu jako część pakietu zmian uzgodnionych przez Światową Radę Sportu Motorowego.

Jest to swoją drogą interesująca decyzja, wcześniej przecież mieliśmy wiele błędów związanych z wcześniejszym machaniem flagą, wiec ta zmiana wcale nie wyklucza powrotu do wcześniejszych problemów.

Inne zmiany w przepisach technicznych i sportowych na sezon F1 2020 będą zawierały nowe sformułowania "dotyczące pobierania próbek i testowania paliwa podczas zawodów w celu uwzględnienia deklaracji zespołów".

Jest to następstwem kontrowersji w trakcie ostatniego Grand Prix minionego sezonu, w którym Ferrari jak się okazało, zatankowało o prawie 5 kilogramów więcej paliwa do bolidu Charlesa Leclerca, niż sami wcześniej zadeklarowali.

Przepisy zostaną również zmienione, aby "uniemożliwić zespołom przykrywanie swoich bolidów podczas testów zimowych, aby te wydarzenia były bardziej atrakcyjne dla mediów i kibiców".

FIA wyznaczyła jednego dostawcę felg na sezon 2021. BBS wygrał przetarg na dostawę felg 18-calowych, które będą używane po przyszłym roku.

Dwóch innych dostawców części zostało oficjalnie potwierdzonych. Magnetti Marelli i Bosch będą dostarczać pompy paliwowe i przewody układu paliwowego.