Williams wykorzystał ten sezon na naukę dla Russella


Williams stwierdził, że pozycja zespołu na końcu stawki, umożliwiła im poświęcenie większej ilości czasu na pomoc "fenomenalnemu" George'owi Russellowi w doskonaleniu jego umiejętności w konfiguracji bolidów Formuły 1 na kolejne lata.

Wspierany przez Mercedesa Russell awansował do Formuły 1, po tym, jak zdobył mistrzostwo najpierw serii GP3, a rok później Formuły 2.

Russell wyjawił wcześniej w tym roku, że pozycja Williamsa pozwoliła mu eksperymentować z ekstremalnymi ustawieniami bolidu. Dzięki temu mógł sprawdzić, jak bolid zachowuje się w konfiguracji, z której nikt normalnie by nie korzystał.

Standardowo zmiany są tak małe, że niedoświadczony zawodnik może mieć problem z ocenieniem ich wpływu na tempo i zachowanie bolidu. Jeśli kierowca ma jednak możliwość sprawdzenia na torze bolidu, który w trakcie jednej sesji jest ustawiony w jeden sposób, a w drugiej kompletnie w inny to uczy się, na co ta konkretna zmiana ma wpływ.

Starszy inżynier wyścigowy Williamsa Dave Robson ma nadzieję, że dodatkowa praca wykonana z Russellem przyniesie nagrody w 2020 roku.

"Zdecydowanie spędziliśmy czas i wykorzystaliśmy okazję z George'em, aby upewnić się, że nauczy się torów, ale że rozumie subtelności związane z ustawieniem bolidu Formuły 1 na konkretnym torze, zarówno w kwalifikacjach, jak i w wyścigu", powiedział Robson.

"Bez wątpienia spędzamy teraz z nim dużo czasu, próbując otworzyć mu oczy, ma on fenomenalne pojęcie o tym, jak działa samochód i czego chce od niego."

W przyszłym roku wrócą na te same tory i będą mieli lepsze pojęcie na temat ustawień na każdym z nich - "Miejmy nadzieję, że to się opłaci w przyszłym roku.

Russell powiedział też, że wiele nauczył się od swojego kolegi z zespołu Roberta Kubicy. George dodał, że "absolutnie" będzie mu brakowało Kubicy obok niego.

"To niesamowicie zabawny facet. Ma niesamowitą wiedzę techniczną i wiele się nauczyłem od niego, jak radzi sobie z inżynierami i z opiniami, których udziela. Pokazało mi to, że jest więcej rzeczy, które muszę poprawić, aby być bardziej kompletnym kierowcą".