Top Ad unit 728 × 90

 

W 2021 zespoły zmuszone do testowania młodych kierowców

Nicholas Latifi
W związku z tym, że sezon Formuły 1 od 2021 roku może liczyć, aż 25 Grand Prix, FIA musiała jakoś zmusić zespoły do sprawdzania młodych kierowców. Dlatego też zostali oni zobowiązani przepisami do sprawdzenia takiego zawodnika w dwóch piątkowych sesjach w trakcie całego sezonu.

Oznacza to, że każdy zespół będzie musiał zastąpić jednego ze swoich podstawowych kierowców dwa razy w ciągu roku. W nowych przepisach znajduje się też zapis, że taki młody kierowca nie mógł brać udziału w więcej niż dwóch Grand Prix Formuły 1, więc Robert Kubica odpada.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że rok ma 52 tygodnie, to możemy mieć średnio co 2 tygodnie wyścig. Oznacza to, że czasu na dodatkowe testy będzie naprawdę mało. W ostatnich latach w Formule 1 mieliśmy dużo debiutantów takich jak, Lando Norris, Antonio Giovinazzi i George Russell, którzy wcześniej brali udział w sesjach treningowych.

Co ciekawe kierowca, który debiutuje w Formule 1, automatycznie spełniłby wymagania tego przepisu i wtedy zespół nie musiałby wymieniać tego zawodnika na młodego w trakcie sezonu. W tym roku, gdyby obowiązywały te przepisy, to Mercedes, Ferrari, Red Bull, Renault, Haas i Racing Point musiałyby znaleźć takiego młodego kierowcę.

Od sezonu 2020 młodzi zawodnicy mogą zebrać dodatkowe punkty do superlicencji. Każda sesja to punkt, maksymalnie 10 do zdobycia w trakcie trzech lat.

Oczywiście do startu nadal potrzebna jest superlicencja na piątkowe treningi, czyli minimum 25 punktów.

Więcej o nowych przepisach na sezon 2021 tutaj.
Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.