Od 2021 kary regulaminowe za wymianę tarcz i klocków hamulcowych

Williams F1 2021
Kierowcy otrzymają kary regulaminowe, jeśli użyją zbyt wielu zestawów tarcz hamulcowych i klocków hamulcowych od sezonu 2021. Tym samym do skrzyni biegów i części jednostki napędowej dochodzi kolejna składowa wpływająca na pozycje startowe.

W nowych regulaminach sportowych, opublikowanych wczoraj po raz pierwszy, ograniczono liczbę zestawów przednich i tylnych klocków hamulcowych, z których każdy kierowca może korzystać w danym sezonie.

Limit jest równy liczbie wyścigów w sezonie, co pozwoliłoby kierowcom na korzystanie z jednego nowego zestawu tarcz hamulcowych i klocków hamulcowych na jedno Grand Prix.

Po przekroczeniu limitu mamy karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie, za pierwsze wykroczenie. Dwie pozycje w dół za każde kolejne wykroczenie. Przednie i tylne zestawy tarcz i klocków są liczone oddzielnie. Dlatego też, jeśli kierowca przekroczył limit dla swoich hamulców przednich i tylnych w tym samym wyścigu, zostanie cofnięty o sześć pozycji.

Zrewidowano też kary za zmianę skrzyni biegów. Kierowcy będą teraz dysponować trzema zestawami obudowy skrzyń biegów i czterema zestawami samego mechanizmu skrzyni biegów na 22 Grand Prix. Jeśli będzie więcej wyścigów, to limit zostanie powiększony do pięciu. Jeżeli limity te zostaną przekroczone, kierowca otrzyma pięciomiejscową karę za pierwsze wykroczenie i wszelkie kolejne wykroczenia.

Jak ktoś chce zobaczyć regulaminy na sezon 2021, to tutaj można je ściągnąć i poczytać