Top Ad unit 728 × 90

 

Limit budżetowy F1 w sezonie 2021, jak będzie działał?

McLaren 2021 F1
Formuła 1 wczoraj zapowiedziała na konferencji prasowej wprowadzenie limitów budżetowych dla zespołów od sezonu 2021. W sezonie 2020 będą mogły uczestniczyć w weryfikacji wydatków, ale bez żadnych konsekwencji, aby lepiej przygotować się do przepisów w kolejnym sezonie.

Budżety zespołów podzielone zostaną na dwie główne kategorie. Te związane z osiągami bolidów i te niezwiązane. Ten pierwszy będzie kontrolowany i został określony na poziomie 175 milionów dolarów. Plus jeden milion za każdy dodatkowy wyścig powyżej 21 w roku.

Wydatki na kontrakty kierowców i te związane z marketingiem nie będą kontrolowane.

Nie kontrolowane są również wydatki na rozwój i produkcję jednostek napędowych. To oznacza, że tak naprawdę budżety Ferrari, Mercedesa, Renault i Hondy mogą być dużo większe, niż wynikają z tego co jest komunikowane przez FIA i Liberty Media. Tak naprawdę bez wyrównania mocy i późniejszej homologacji silników, trudno o zmniejszenie wydatków tych największych.

Jakie kary są przewidziane w przypadku przekroczenia limitów? Od kar finansowych, aż po wykluczenie z mistrzostw.

Jak te zmiany mają pomóc Formule 1? Budżety największych zespołów nadal będą dużo większe od tych małych, ale zmniejszą się różnice w kosztach, które wpływają na faktyczne osiągi bolidów. Tym samym pieniądze będą wydawane mądrzej niż dotychczas, gdy najwięksi nie mieli ograniczeń.

Stawka powinna się dzięki temu wyrównać z czasem. Moim zdaniem jest to dobry krok, który nagrodzi tych, którzy najlepiej zarządzają swoimi zasobami, a nie tych, którzy są po prostu najbogatsi.

Więcej o przepisach na sezon 2021 tutaj


Wszelkie prawa zastrzeżone F1 Fan Klub © 2010 - 2019
This website is unofficial and is not associated in any way with the Formula One group of companies. F1, and related marks are trade marks of Formula One Licensing B.V.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.