Durex kontra BBC w sezonie1976

Sezon Formuły 1 w 1976 roku słynie z rywalizacji Jamesa Hunta i Niki Laudy. Brytyjscy widzowie nie mogli ujrzeć wiele z ich rywalizacji w telewizji. Wszystko dlatego, że bolid zespołu Johna Surteesa był sponsorowany przez producenta prezerwatyw Durex, a stacja BBC nadająca Formułę 1 nie mogła tego znieść. Brytyjski rząd uważał, że unikanie pokazywania reklamy prezerwatyw to kwestia dumy.

Jak się to wszystko zaczęło? W swojej autobiografii komentator Formuły 1 Murray Walker wspominał wydarzenia z marca 1976 roku, podczas wyścigu Race of Champions na torze Brands Hatch.

"Jeśli chodzi o BBC, widoczne logo Durex było nie do przyjęcia dla brytyjskich rodzin. Przed wyścigiem przybyłem na tor, a producent BBC, Ricky Tilling przywitał mnie słowami:
-Cześć Murray, do godz. 11 rano dowiemy się, czy będziemy nadawać na antenie-
-O czym ty mówisz, Ricky?-
-Durex. Nie będziemy transmitować wyścigu, chyba że właściciel zespołu Surtess (John Surtees), zgodzi się na zdjęcie sponsora ze swoich bolidów."

Nie zrobili tego, więc BBC spakowała swoje kamery. Sytuacja ta trwała przez cały sezon 1976, dopóki BBC nie mogła dłużej ignorować rywalizacji Hunt-Lauda, która przyciągała ogromne tłumy i nagłówki pierwszych stron gazet. Wreszcie, w ostatnim wyścigu sezonu, Grand Prix Japonii, BBC ustąpiło, pozwalając brytyjskiej publiczności zobaczyć, jak brytyjski kierowca zdobywa mistrzostwo świata Formuły 1 po raz pierwszy od czasu Jackiego Stewarta. Po tym wyścigu BBC zmieniła swoją politykę, pokazując w całości najważniejsze wydarzenia podczas sezonu 1977.

Durex już był wspominany przez tą stronę z okazji prima aprilis dwa lata temu, a jeśli pamiętacie penisowate nosy bolidów z 2014 roku, to wtedy też pojawił się post na prima aprillis, mówiący o tym, że Krajowa Rada Telefonii i telewizji podobnie jak BBC w 1976 chce ocenzurować transmisję ;-)

Autorem tego arykułu jest Adrian Kleć, którego znajdziecie również na twitterze, a wszystkie jego artykuły pod hashtagiem ABC F1 na wykopie