Hamilton o Formule E i emisji dwutlenku węgla

Lewis Hamilton mówi, że zamierza zmienić swój styl życia, tak żeby być "neutralny węglowo" do końca roku, po tym, jak krytycznie wypowiadał się na temat zanieczyszczania środowiska.

Kierowca Mercedesa ujawnił, że wymienia swoje samochody napędzane silnikami spalinowymi na elektryczne, ale wykluczył przejście do całkowicie elektrycznej serii Formula E. "Nie mam żadnego zainteresowania tą serią, to nie jest coś co planuje robić."

Hamilton spotkał się z rosnącą krytyką po tym, jak w zeszłym tygodniu na Instagramie zamieścił serię wpisów nakłaniających do życia przyjaznego naturalnemu środowisku, a później je skasował.

Przemawiając na wczorajszej konferencji prasowej FIA, Hamilton wyjaśnił, co kryje się za tymi postami. "Oglądałem film dokumentalny i smutno było widzieć rzeczy, o których w pewnym sensie nie jesteśmy świadomi", powiedział.

"To tylko zainspirowało mnie do tego, by zrobić więcej i dotrzeć do tych, którzy być może nie wiedzą, co się dzieje."

Podczas gdy Hamilton dzielił się przez lata z nami swoim wystawnym życiem w mediach społecznościowych, teraz ujawnił kroki, jakie podejmuje, aby zmniejszyć swój własny ślad węglowy.

"Staram się upewnić, że do końca roku będę neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Nie pozwalam, aby ktokolwiek w moim biurze, ale także w moim gospodarstwie domowym kupował jakiekolwiek tworzywa sztuczne. Chcę, aby wszystko nadawało się do recyklingu - od dezodorantu, poprzez szczoteczkę do zębów, wszystkie te rzeczy. Staram się więc wprowadzić jak najwięcej zmian w mojej przestrzeni osobistej."

"Sprzedałem swój samolot ponad rok temu. Teraz latam o wiele mniej, staram się latać mniej przez cały rok i głównie latać w celach komercyjnych, więc to była duża zmiana moich przyzwyczajeń. Uniknąłem również podróży, jeśli nie muszę tego robić, byłem w Wielkiej Brytanii na przykład z rodziną i pojechałem do Bedfordshire i zostałem z rodziną, zamiast wyjechać na wakacje."

"Oczywiście zmieniłem swoją dietę, co jest dość drastyczną różnicą", dodał. Hamilton przestawił się na dietę roślinną w 2017 roku.

Ujawnił również zmiany, jakie wprowadził w swojej kolekcji samochodów. "Mam swój nowy samochód elektryczny Smart w domu. I sprzedałem kilka innych samochodów. Niektórych z nich nie chcę sprzedawać, ponieważ nadal je kocham i ciężko na nie pracowałem. Nie jeżdżę nimi zbyt często, jeśli mam być szczery. W USA swoje Mercedesy odesłąłem i wymieniłem na w pełni elektryczne"

Hamilton powiedział, że zachęca również Mercedesa i inne firmy, z którymi współpracuje, aby zmniejszyć ilość produkowanych przez nie odpadów. Formuła 1 również ograniczyła jej wpływ na środowisko naturalne. "Jeśli przyjrzeć się naszemu sportowi, to przestaje on zużywać o jedną trzecią mniej paliwa."

To prawda, ale tylko na torze. Sport jako całość, czyli logistyka, transport, loty samolotami na pewno nie zmniejszył zużycia paliwa o 33 procent.

Oczywiście, trzeba zrozumieć, że "neutralność węglowa" nie oznacza "zerowego zużycie". Oznacza to zrównoważenie jego zużycia, więc jest to zero netto. Tak więc na przykład, jeśli weźmiemy lot z Nowego Jorku do Londynu, jego ślad węglowy dla tego lotu wyniósł 2,7 tony. Więc jeśli Lewis posadzi 100 drzew (najbardziej dosłowny przykład), zrekompensuje podróż.

Hamilton może też inwestować w odnawialne źródła energii i tym samym kompensować wytwarzany dwutlenek węgla. O tym jednak na konferencji nie mówił.