Nie prowadzimy poważnych dyskusji z nowymi zespołami

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o dwóch zespołach, które chcą złożyć swój wniosek dotyczący startów w Formule 1 od sezonu 2021. Zarząd Formuły 1 złagodził te spekulacje, twierdząc, że żadne poważne dyskusje nie są prowadzone z nowymi zespołami w najnowszym oświadczeniu.

Wcześniej wczoraj Salvatore Gandolfo, dyrektor generalny i współzałożyciel zespołu Formuły 2 Campos, wydał oświadczenie, w którym ogłosił zamiar wejścia do nowego zespołu w 2021 roku. Gandolfo twierdził, że przynajmniej trzy razy rozmawiał z dyrektorem generalnym F1 Chase Carey i dyrektorem sportów motorowych Rossem Brawnem.

Wcześniej inny zespół, Panthera Team Asia F1 również zadeklarował zainteresowanie udziałem w mistrzostwach od 2021 roku.

Jednak oświadczenie wydane dziś wieczorem przez Formułę 1 poddaje w wątpliwość, czy którykolwiek z możliwych nowych zgłoszeń zostanie dopuszczony do mistrzostw. Wynika to z tego, że gdy ostatni nowy zespół dołączył do stawki, czyli Haas pięć lat temu, to był on zatwierdzany przez FIA, a nie przez zarząd Formuły 1.

Dodam też, że oba nowe zespoły prawdopodobnie jeszcze nie złożyły odpowiednich wniosków o dołączenie do stawki. One swoimi oświadczeniami pokazały zamysł wejścia do Formuły 1. Oni jeszcze zbierają sponsorów, fundusze i potwierdzają budżet. Dopiero gdy wszystko będzie zapięte na ostatni guzik, składają wniosek.

Wynika to z tego, że zespół musi wykazać niezbędne warunki konieczne do wcielenia do stawki określone przez FIA. Między innymi uiszczenie wpisowego, zdolność finansowa oraz posiadanie wystarczającego zaplecza technologicznego.

Czasu do 2021 roku zostało mało. Jeśli szybko nie złożą wniosku do FIA i Formuły 1 to szanse na ich dołączenie do stawki są marne.

Poniżej oficjalne oświadczenie.